Pankreatīts jeb aizkuņģa dziedzera iekaisums – kā sevi pasagāt no saslimšanas?

Pankreatīts jeb aizkuņģa dziedzera iekaisums – kā sevi pasagāt no saslimšanas?

Dzīvesveida izmaiņu un neveselīga uztura dēļ pankreatīts jeb aizkuņģa dziedzera iekaisums kļūst par aizvien izplatītāku saslimšanu. Lai arī tas var skart ikvienu, īpaši piesardzīgiem ir jābūt cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, tādēļ svarīgi savlaicīgi atpazīt galvenos riska faktorus un tos novērst.

Kas ir pankreatīts?

Par pankreatītu tiek saukts aizkuņģa dziedzera iekaisums, kas rodas situācijās, kad aizkuņģa dziedzera fermenti, kam vajadzētu palīdzēt sagremot pārtiku zarnu traktā, sāk darboties jau pašā dziedzerī. Šāda nepareiza fermentu darbība izraisa dziedzera audu kairinājumu un iekaisumu, kas kavē aizkuņģa dziedzera funkciju izpildi, veicinot ne tikai gremošanas traucējumus un cukura līmeņa svārstības asinīs, bet, sasniedzot hronisku stāvokli, pat neatgriezeniskus aizkuņģa dziedzera, nieru un sirds bojājumus.

Kādēļ veidojas aizkuņģa dziedzera iekaisums?

Pankreatīts var skart ikvienu neatkarīgi no vecuma vai dzimuma, jo aizkuņģa dziedzera fermentu priekšlaicīgu aktivizāciju var veicināt daudzveidīgu faktoru kopums, sākot no neveselīga dzīvesveida līdz citām veselības problēmām. Izplatītākie aizkuņģa dziedzera iekaisuma cēloņi ir:

  • žultsakmeņi, kas var aizšķērsot kopējo žults un aizkuņģa dziedzera izvadkanālu;
  • pārmērīga un ilgstoša alkohola lietošana;
  • augsts tauku līmenis asinīs;
  • diurētisko līdzekļu, antibiotiku vai imūnsupresantu nepārdomāta lietošana;
  • ģenētiskas slimības un anomālijas;
  • aptaukošanās;
  • vairāku faktoru kombinācija.

Kā parūpēties par aizkuņģa dziedzera veselību? 

Daudzveidīgie iekaisuma attīstības cēloņi ir iemesls, kādēļ profilakses pasākumi tiek uzskatīti par vienu no visefektīvākajiem veidiem, kā parūpēties par aizkuņģa dziedzera veselību. Tādēļ, lai nepieļautu, ka attīstās aizkuņģa dziedzera iekaisums, diēta, dzīvesveida izmaiņas, regulāra sekošana līdzi veselības stāvoklim un savlaicīga reaģēšana uz pirmajiem pankreatīta simptomiem ir vienlīdz svarīgi soļi.

Kādas izmaiņas ir jāveic ikdienas uzturā? 

Nesabalansēts uzturs, kurā dominē pusfabrikāti, taukaini un pārsaldināti produkti, pārslogo aizkuņģa dziedzeri, liekot tam pastiprināti sintezēt ēdiena sagremošanai nepieciešamos fermentus. Tādēļ sabalansēts uzturs ir efektīvākais veids, kā rūpēties par savu veselību ilgtermiņā. Ieteicams:

  • Palielināt augļu, dārzeņu un pilngraudu produktu īpatsvaru uzturā.
  • Samazināt treknu pārtikas produktu lietošanu.
  • Vairāk lietot produktus, kas satur veselīgos taukus, piemēram, avokado, riekstus vai olīveļļu.
  • Izvēlēties liesus olbaltumvielu avotus – vistas galu, zivis, pupiņas un lēcas.
  • Samazināt saldināto dzērienu, saldumu un citu pārtikas produktu ar augstu cukura saturu patēriņu.
  • Ēst mazākas porcijas, kas nepārslogo ne aizkuņģa dziedzeri, ne kuņģi.
  • Atmest pārmērīgu alkohola lietošanu.

Nepieciešamākās izmaiņas dzīvesveidā 

Hormonu un gremošanas funkciju līdzsvaru izjauc gan hronisks stress, gan mazkustīgs dzīvesveids un aptaukošanās. Tādēļ ikdienā vēlams veikt regulāras fiziskas aktivitātes, kas palīdzēs kontrolēt svaru, uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs un mazināt aizkuņģa dziedzera noslodzi, kā arī apgūt elpošanas vingrinājumus vai meditācijas tehnikas efektīvai sevis nomierināšanai stresa situācijās.

Aizkuņģa dziedzera darbības atbalstīšana ar vitamīniem 

Vitamīni un minerālvielas spēlē nozīmīgu lomu aizkuņģa dziedzera veselības uzturēšanā, jo tie palīdz mazināt oksidatīvo stresu, veicina šūnu reģenerāciju un stiprina imūnsistēmas spējas cīnīties ar iekaisumu. Ja A, C, E un D vitamīni aizkuņģa dziedzerim palīdz aizsargāt tā audus no fermentu radītiem bojājumiem, tad cinks un selēns palīdz uzturēt hormonālo līdzsvaru.

Organisms minētos vitamīnus  un minerālvielas iegūst no sabalansēta uztura, tomēr diētas vai veselības stāvokļa dēļ var būt nepieciešamība pēc mērķētiem uztura bagātinātājiem, kas palīdz novērst noteiktu uzturvielu trūkumu organismā.

Kādi simptomi liecina, ka attīstījies pankreatīts? 

Agrīna diagnostika ir būtiska, lai nepieļautu, ka pankreatīts strauji progresētu. Ja izveidojies akūts aizkuņģa dziedzera iekaisums, simptomi parādīsies pēkšņi. Savukārt hroniska aizkuņģa dziedzera iekaisuma simptomi attīstīsies pakāpeniski ar periodiskiem saasinājumiem.

Akūts pankreatīts

Hronisks pankreatīts

  • asas un dedzinošas sāpes vēdera augšdaļā, kas var izstarot uz muguru;
  • slikta dūša un vemšana, kas nesniedz atvieglojumu;
  • drudzis;
  • paātrināta sirdsdarbība un vājums;
  • vēdera jutīgums un uzpūšanās.
  • ilgstošas sāpes, kas var ilgt pat dienām un pastiprināties pēc ēšanas vai alkohola lietošanas;
  • gremošanas traucējumi – caureja vai taukaini izkārnījumi (steatoreja);
  • svara zudums;
  • apetītes zudums;
  • cukura līmeņa traucējumi ar paaugstinātu diabēta attīstības risku.

Kā rīkoties, sajūtot akūta iekaisuma simptomus? 

Akūts pankreatīts var apdraudēt pat dzīvību, jo var izraisīt tādas komplikācijas kā orgānu mazspēju un iekšējas infekcijas. Tādēļ, sajūtot aizkuņģa dziedzera iekaisumam raksturīgos simptomus, nekavējoties ir jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības! Ja attīstījies akūts aizkuņģa dziedzera iekaisums, ārstēšana ar medikamentiem ieteicama tikai ar ārsta norādījumiem.

Kā ārstēt hronisku pankreatītu? 

Hroniska aizkuņģa dziedzera ārstēšana koncentrējas uz simptomu kontrolēšanu, gremošanas funkciju uzlabošanu un iespējamo komplikāciju novēršanu, tādēļ papildu uztura un dzīvesveida izmaiņām noderīgi medikamenti pankreatīta ārstēšanai var būt fermentu preperāti. Šie medikamenti palīdz kompensēt aizkuņģa dziedzera nespēju sintezēt nepieciešamo fermentu apjomu.

Kādi medikamenti pankreatīta ārstēšanai pieejami InternetAptieka.lv?

InternetAptieka.lv piedāva daudzveidīgu medikamentu klāstu pret kuņģa dedzināšanu, sāpēm un diskomfortu. Pie mums normālas gremošanas darbības atjaunošanai atradīsi:

  • Pangrol 10000 V kapsulas ar aktīvo vielu pankreatīnu, kas ir gremošanu veicinoši fermenti no cūkas aizkuņģa dziedzera. Pangrol tiek lietots gadījumos, kad ir aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentu veidošanās un izdalīšanās traucējumi. Ieteicamā deva, ja ārsts nav izrakstījis citādi, ir pa divām līdz četrām kapsulām ēdienreizē. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.    
  • Gastricumeel tabletes ar aktīvajām vielām Stibium sulfuratum nigrum, Carbo vegetabilis, Strychnos nux-vomica, Pulsatilla pratensis, Acidum arsenicosum un Argentum nitricum. Šis homeopātiskais medikaments tiek lietots akūta un hroniska gastrīta, grēmu un meteorisma gadījumā. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicams lietot pa vienai tabletei trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
  • Kreon 10000 V kapsulas ar aktīvo vielu pankreatīnu, kas palīdz barības sagremošanā. Ietecamā deva tiek mērīta lipāzes vienībās. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
  • Mezym 10000 V tabletes ar pankreatīnu. Šo medikamentu lieto aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentu veidošanās un izdalīšanās traucējumu gadījumā. Ieteicamo devu nosaka individuāli, tomēr visbiežāk tiek ieteiktas divas līdz četras tabletes ēšanas laikā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

Noderīgi

Ja pankreatīts netiek atbilstoši ārstēts, var attīstīties nopietnas veselības komplikācijas, kas ietekmēs arī citu orgānu darbību. Tādēļ neatliec rūpes par savu veselību! InternetAptieka.lv piedāva ērti un izdevīgi iegādāties visu nepieciešamo gremošanas sistēmas veselības uzturēšanai un diskomforta mazināšanai.

Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”.

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk