Miega traucējumi – kad miega trūkums sāk kļūt par nopietnu problēmu?

Miega traucējumi – kad miega trūkums sāk kļūt par nopietnu problēmu?

Labu veselību un labsajūtu nav iespējams ilgstoši uzturēt bez veselīga miega, jo tā laikā notiek ķermeņa un prāta atjaunošanās procesi, tiek stiprināta imūnsistēma un emocionālā stabilitāte. Ilgstošs miega trūkums, ko veicina dažādi miega traucējumi, var radīt:

  • pastiprinātu nogurumu; 
  • aizkaitinātību; 
  • galvassāpes; 
  • koncentrēšanās grūtības;
  • kustību koordinācijas problēmas.

Lai miega traucējumi pēc iespējas mazāk ietekmētu ikdienas aktivitātes, svarīga ir savlaicīga to simptomu pamanīšana un novēršana atbilstoši traucējumu cēlonim.

Kā atšķirt miega trūkumu no miega traucējumu radīta bezmiega? 

Lai arī miega trūkums un bezmiegs, ko ir izraisījuši dažādi miega traucējumi, var izraisīt līdzīgus simptomus, miega trūkums visbiežāk ir īslaicīgs un vieglāk novēršams stāvoklis, jo tas ir saistīts ar situācijām, kad cilvēks nesaņem pietiekoši daudz miega brīvprātīgas izvēles dēļ, samazinot tam atvēlēto laiku, piemēram, strādājot nakts maiņās, vairākās darbavietās vai ilgas stundas, kā arī izklaidējoties. Taču, ja miega trūkums ir ilgstošs, tas var būt saistīts ar nopietniem miega traucējumiem.

Kādi ir izplatītākie miega traucējumi? 

Miega traucējumu izraisītu miega trūkumu raksturo ne tikai grūtības aizmigt un uzturēt miegu bez biežām pamošanās reizēm, bet arī zema miega kvalitāte, kas neļauj atpūsties un atjaunot zaudēto enerģiju. Par miega traucējumiem tiek uzskatīti:

  • Bezmiegs jeb insomnija

Grūtības aizmigt vai uzturēt miega ilgumu un kvalitāti, neskatoties uz pietiekama laika atvēlēšanu miegam.

  • Miega apnoja

Īslaicīgi elpošanas pārtraukumi miega laikā. Regulārās smakšanas epizodes, ko izraisa miega apnoja, ne tikai traucē normālu miega ciklu, bet arī būtiski pasliktina kopējo veselības stāvokli.

  • Narkolepsija

Pārmērīga miegainība dienā, pēkšņi miega uzliesmojumi dienas laikā, kā arī virspusējs miegs, hipnagoģiskas halucinācijas, katapleksija un miega paralīze.

  • Cirkadiānu ritma traucējumi

Miega un nomoda ciklu nesakritība ar dabisko dienas un nakts ritmu. Šādas diennakts ritma izmaiņas rodas, piemēram, šķērsojot vairākas laika zonas ceļojumos.

  • Parasomnijas

Miega traucējumi, ko raksturo neparasta uzvedība, kustība vai vizuāla pieredze miegā vai pārejas stāvoklī no miega uz nomodu.

Kādi ir miega traucējumu cēloņi?

Lai efektīvi novērstu miega traucējumu simptomus un atjaunotu veselīgu miegu, ir jānoskaidro traucējumu iemesls. Miega traucējumus var izraisīt:

  • Psiholoģiski faktori

Stress, trauksme un depresija ir visbiežākais bezmiega jeb insomnijas izraisītājs. Šāda veida miega traucējumi rodas, kad pārmerīgs ikdienas stress vai emocionālā spriedze traucē iemigšanu vai miega uzturēšanu, izraisot nemierīgu miegu ar biežām pamošanās reizēm.

  • Fiziski faktori

Traumu un hronisku slimību izraisītas sāpes, kā arī hormonālās izmaiņas un elpošanas sistēmas traucējumi rada pastāvīgu diskomfortu, kas neļauj uzturēt kvalitatīvu miegu. 

  • Dzīvesveida faktori

Miega traucējumus var pastiprināt ne tikai neregulārs dzīves ritms, bet arī mazkustīgs dzīvesveids un nepilnvērtīgs uzturs. Viens no izplatītākajiem miega traucējumiem, ko var izraisīt diennakts ritma izjaukšana, ir cirkadiānu ritmu traucējumi.

  • Apkārtējās vides ietekme

Troksnis, gaisma un neērta miega vide.

Kā mazināt psiholoģisko faktoru ietekmi uz miegu? 

Lai mazinātu bezmiega simptomus, kas radušies psiholoģisku faktoru dēļ, nepieciešama daudzpusīga pieeja, gan uzlabojot miega higiēnu un gulēšanas vidi, gan attīstot spēju pretoties ikdienas stresam un saglabāt emocionālo līdzsvaru.

Ko nozīmē uzlabota miega higiēna? 

Par miega higiēnu tiek saukts paradumu kopums, kas veicina labu miegu. Lai uzlabotu miega higiēnu, ir:

  • jāizstrādā un regulāri jāievērotu miega grafiks;
  • jāizvairās no kofeīna, alkohola un nikotīna patērēšanas īsi pirms gulētiešanas;
  • jāizvairās no viedierīču lietošanas pirms gulētiešanas;
  • ieteicams veikt relaksējošas aktivitātes pirms gulētiešanas, piemēram, lasīšanu vai ieiešanu siltā vannā;
  • jāizveido ērta un mierīga vide gulēšanai, kurā miegu netraucē ne neērts matracis un spilveni, ne gaisma, temperatūras izmaiņas vai troksnis. Ja biezi un gaismas necaurlaidīgi aizkari palīdzēs novērst pamošanos no gaismas ieplūšanas telpā, tad InternetAptieka.lv plašajā medicīnas preču klāstā atradīsi ērtus un efektīvus ausu aizbāžņus trokšņu slāpēšanai.

 

Sanohra Max Adult ausu aizbāžņi spēj slāpēt pat 37 dB augstus trokšņus. Šie ausu aizbāžņi veidoti no mīksta, viegli veidojama putuplasta, tādēļ būs piemēroti sašaurinātiem dzirdes kanāliem. Ikdienā, lietojot ausu aizbāžņus maksimālam to efektam, ir svarīgi ievērot pareizu šī dzirdes aizsarglīdzekļa ievietošanu un izņemšanu.

Kādēļ nepieciešams pilnveidot stresa pārvaldību? 

Regulāras meditācijas, dziļās elpošanas vai progresīvās muskuļu relaksācijas tehnikas izmantošana veicina izturību pret stresu un tā izraisītiem miega traucējumiem, jo palīdz nomierināties un nesatraukties. Emocionālo izturību, saskaroties ar ikdienas stresu, veicina arī dažādas terapijas, kas palīdz samazināt emocionālo spriedzi, un regulāras fiziskas aktivitātes, taču tām ir jāizvēlas piemērots laiks. Intensīvas aktivitātes ir jāveic vismaz 3-4 stundas pirms gulētiešanas, lai dotu iespēju ķermenim atslābt pēc sirdsdarbības paātrināšanās un adrenalīna līmeņa paaugstināšanās.

Kā samazināt satraukumu ar medikamentu palīdzību?

Ja bezmiegs ir radies emocionālas trauksmes vai stresa ietekmē, medikamenti, kas palīdz nomierināt nervu sistēmu, var būt noderīgi kvalitatīva miega atjaunošanai. Tomēr medikamentu izvēlē ir jāizvērtē medikamenta piemērotība individuālajam veselības stāvoklim un saderībai ar citiem lietotajiem medikamentiem, tādēļ pirms medikamentu iegādes ieteicams konsultēties ar ārstu. InternetAptieka.lv piedāvā daudzveidīgu nomierinošu medikamentu un miegu uzlabojošu uztura bagātinātāju klāstu ar efektīvām dabiskas izcelsmes sastāvdaļām, piemēram:

  • Baldriāna ekstrakta 20 mg tabletes ar baldriana (Valeriana officinalis) sakņu ekstraktu palīdz mazināt steidzīga dzīvesveida izraisītu stresu un veicina veselīgu miegu. Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas sasnieguši 12 gadu vecumu, ieteicams lietot 1-2 tabletes trīs reizes dienā. Precīzu uztura bagātinātāja lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

  • Sedatif PC tabletes ar tādām aktīvajām vielām kā zilās kurpītes (Aconitum napellus), beladonnas (Belladona), ārstniecības klinģerītes (Calendula officinalis), lielās strutenes (Chelidonium majus), abres (Abrus precatorius) un parastās irbenes (Viburnum opulus) augu ekstraktiem ir homeopātisks medikaments, kas palīdz mazināt nemieru, emocionālo satraukumu un miega traucējumus. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par sešiem gadiem, ieteicams lietot pa divām tabletēm trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

                                                                                                 

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

Kā atjaunot miegu pēc diennakts ritma izjaukšanas? 

Strādājot darbu ar mainīgu darba grafiku vai ceļojot starp dažādām laika joslām, pieaug riski cirkadiānu ritmu traucējumiem, kad ķermeņa iekšējais bioloģiskais pulkstenis vairs nesakrīt ar ārējiem diennakts cikliem un parādās grūtības aizmigt vai uzturēt kvalitatīvu, spēkus atjaunojošu miegu. Izjaukto diennakts ritmu var palīdzēt līdzsvarot regulāra miega grafika un rūpīgas miega higiēnas ievērošana, taču smagos cirkadiānu ritmu traucējumu gadījumos noderīgi var būt InternetAptieka.lv piedāvātie līdekļi ar melatonīnu:

  • Provisor Liposomal Melatonin 1.9 mg kapsulas ar aktīvo vielu melatonīnu palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku un atvieglot diskomfortu, izjūkot diennakts ritmam ceļojumos. Pieaugušajiem ieteicams lietot vienu kapsulu dienā pirms gulētiešanas. Precīzu uztura bagātinātāja lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

  • Melatonin Vitabalans 3 mg tabletes ar aktīvo vielu melatonīnu palīdz mazināt vairāku laika joslu šķērsošanas izraisītus miega traucējumus pieaugušajiem. Lietojot šo medikamentu, būtiski ir ievērot ne tikai ieteicamo devu - vienu tableti vienu reizi dienā -, bet arī lietošanas laiku - pirms gulētiešanas pēc vietējā laika ne ilgāk par četrām dienām. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

                                                                                              

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

Kā mazināt sāpju un veselības problēmu izraisītu bezmiegu?

Tādi fiziski veselības faktori kā sāpes muskuļos un kaulos, hormonālās izmaiņas, elpošanas un gremošanas sistēmas problēmas, kā arī citas veselības problēmas rada pastāvīgu diskomfortu, kas var apgrūtināt aizmigšanu un spēju uzturēt vienmērīgu miegu bez biežām pamošanās reizēm. Palīdzēt mazināt šādus miega traucējumus var:

  • Pretsāpju līdzekļi 

Lai mazinātu fizisku faktoru ietekmi, ir rūpīgi jāievēro ārsta ieteikumi, it īpaši sāpju un hormonālo izmaiņu mazināšanā ar atbilstošiem medikamentiem vai terapijām, pārliecinoties, ka to lietošana neradīs papildus veselības problēmu saasinājumus.

  • Paradumu maiņa

Ja miega traucējumus rada gremošanas trakta problēmas un gastroezofageālā atviļņa slimība, simptomus var mazināt ar uztura un dzīvesveida izmaiņām, piemēram, izvairoties no pikantu un treknu pārtikas produktu ēšanas pirms gulētiešanas vai ierobežojot kofeīna un alkohola patēriņu.

  • Papildus uzturvielu uzņemšana

Gan magnijs, gan B6 vitamīns veicina normālu nervu sistēmas darbību un psiholoģiskās funkcijas, taču magnijs palīdz uzturēt arī normālu muskuļu darbību. Tādēļ magnija un B6 vitamīna papildus uzņemšana ar uztura bagātinātājiem var palīdzēt atslābināt muskuļus un nervu sistēmu no saspringuma, uzlabojot aizmigšanas efektivitāti un miega kvalitāti. Viens no šādiem uztura bagātinātājiem InternetAptieka.lv dauzveidīgajā vitamīnu un minerālvielu piedāvājumā ir:

 

Magne B6 Sleep kapsulas ar apiņu (Humulus lupulus) un ārstniecības melisas (Melissa officinalis) ekstraktiem, magniju un B6 vitamīnu palīdz veicināt ciešu un veselīgu miegu. Ieteicamā diennakts deva pieaugušajiem ir divas kapsulas vakarā pirms gulētiešanas. Precīzu uztura bagātinātāja lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Kā tiek konstatēti miega traucējumi?

Ja sāc novērot miega traucējumu pazīmes, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, lai veiktu precīzu diagnostiku un izstrādātu atbilstošu ārstēšanas plānu. Miega dienasgrāmatas sastādīšana, fiziskās pārbaudes un tādi papildus izmeklējumi kā polisomnogrāfija vai poligrāfija palīdzēs novērtēt miega traucējumu raksturu un intensitāti, ļaujot izvēlēties individuālajiem apstākļiem vispiemērotāko simptomu novēršanas metodi vai to kopumu.

Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”.

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk