Deguna blakusdobuma iekaisums bez iesnām jeb sinusīts – cēloņi un ārstēšana

Deguna blakusdobuma iekaisums bez iesnām jeb sinusīts – cēloņi un ārstēšana

Savlaicīga deguna blakusdobuma iekaisuma ārstēšana ļauj novērst nopietnas slimības komplikācijas, hroniska stāvokļa attīstību un dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Diemžēl iesnu neesamība var apgrūtināt saslimšanas konstatāciju, tādēļ deguna tūska bez iesnām ir grūtāk pamanāma.

Kā veidojas deguna blakusdobuma iekaisums?

Deguna blakusdobumu funkcija ir plānu ģļotu veidošana, kas, izplūstot no deguna blakusdobumiem pa deguna kanāliem, attīra degunu no baktērijām. Ja alerģiju, vīrusu vai bakteriālo infekciju komplikāciju dēļ tiek bloķētas blakusdobumu atveres, deguna blakusdobumi piepildās ar ģļotainu šķidrumu, kurā turpina attīstīties baktērijas, un dobumu pārklājošie audi sāk iekaist. Deguna tūsku bez iesnām vai pietūkumu sauc arī par sinusītu un cilvēkiem ar elpceļu alerģijām, astmu, polipiem un deguna anatomiskajām pataloģijām ir vislielākais saslimšanas risks.

Kādi ir raksturīgākie sinusīta simptomi? 

Deguna blakusdobuma iekaisuma simptomi var būt dažādi, jo tie var būt atkarīgi gan no iekaisuma pamatcēloņa, gan saslimšanas ilguma. Tomēr visbiežāk, iekaistot deguna blakusdobumiem, parādās:

  • sāpes un spiediena sajūta ap degunu, acīm, pieri un vaigiem;
  • aizlikts deguns;
  • iesnas;
  • galvassāpes;
  • sāpes rīklē un klepus;
  • pastiprināts nogurums.

Vai iesnas veidojas visos iekaisuma gadījumos?

Iesnas ir viens no visbiežāk izplatītajiem akūta sinusīta simptomiem, jo tā ir dabiska ķermeņa reakcija, lai attīrītu un pasargātu elpceļus no tajos iekļuvušajiem alergēniem, vīrusiem un baktēriju infekcijām. Taču atsevišķos gadījumos, ja sinusīts ir kļuvis hronisks vai deguna blakusdobumu atveres ir pilnībā nosprostotas, var veidoties arī deguna tūska bez iesnām.

Kādēļ hronisks sinusīts neizraisa pamanāmas iesnas?

Ja deguna blakusdobuma iekaisums ilgst vairāk nekā 12 nedēļas, tas ir kļuvis hronisks. Šim ilgstošajam iekaisuma stāvoklim, salīdzinot ar akūtu sinusītu, ir raksturīga mērenāka un mazāk izteikta simptomu izpausme. Tādēļ tā vietā, lai būtu acīmredzamas iesnas, var attīstīties pastāvīgs deguna aizlikums, spiediena sajūta sejas zonās ap degunu, galvassāpes, nogurums vai ožas zudumus. Hroniska deguna blakusdobuma iekaisuma gadījumā iesnas neizdalās nemaz vai ļoti nelielā daudzumā.

Kā iesnas ietekmē pilnībā nobloķēti deguna blakusdobumi?

Ja blakusdobumu atveres ir pilnībā aizsprostotas, gļotas nevar izplūst, un tās uzkrājas blakusdobumos. Tas var izraisīt intensīva spiediena sajūtu un sāpes sejas apvidū bez redzamām iesnām. Visbiežāk pilnīgu deguna blakusdobumu nobloķēšanos var veicināt polipi, novirzīta starpsiena vai saaugumi deguna iekšienē, kas aizprosto deguna ejas.

Kādi alergēni un kairinātāji var neizraisīt pamanāmas iesnas?

Deguna blakusdobumu iekaisumu bez iesnām var veicināt arī saskare ar tādiem alergēniem un apkārtējā vidē sastopamiem kairinātājiem kā:

  • mājas putekļu ērcītes; 
  • dzīvnieku spalvas; 
  • pelējums; 
  • intensīvas smaržvielas; 
  • gaisa piesārņojums;
  • ķīmiskas vielas. 

Ilgstoši esot pakļautam šādiem kairinātājiem, var veidoties neliels, bet pastāvīgs iekaisums deguna blakusdobumos. Lai arī šāds iekaisums radīs diskomfortu un aizlikumu, tas var neizraisīt pamanāmas iesnas.

Vai blakusdobumu iekaisuma ārstēšana ar vai bez iesnām atšķiras?

Lai arī tādi ārstēšanas galvenie mērķi kā iekaisuma mazināšana, normālas gļotu plūsmas atjaunošana un infekcijas novēršana abos gadījumos būs līdzīgi, var atšķirties ārstniecības pieeja un tajā izmantotie ārstniecības līdzekļi. Sinusīta pazīmēm saglabājoties ilgāk par 10 dienām vai pasliktinoties, noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Kas jāņem vērā sinusīta ārstēšanā bez iesnām?

Ja sinusīts ir hronisks un bez iesnām, ir jārēķinās, ka ārstēšana būs ilgstoša un koncentrēta ne tikai uz iekaisuma kontroli, bet arī simptomu novērošanu, alergēnu vai citu kairinātāju identifikāciju un novēršanu. Visbiežāk tiek ieteikti medikamenti, kas palīdz samazināt pietūkumu, atvērt aizprostotos blakusdobumus un atjaunot normālu gļotu plūsmu. Tomēr gadījumos, kad deguna blakusdobuma iekaisums bez iesnām ir saistīts ar polipiem vai novirzītu deguna starpsienu, papildus var būt nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās, bet ilgstošām alerģiskām reakcijām – antihistamīnu preperātu lietošana.

Kādus līdzekļus var izmantot abu sinusītu gadījumā? 

Deguna blakusdobumu iekaisuma ārstēšanā gan ar, gan bez iesnām noderīgi ir kortikosteroīdu deguna aerosoli un dekongestantu medikamenti, kas palīdz mazināt deguna gļotādas pietūkumu un atvieglot nepatīkamos simptomus. Tāpat abos gadījumos noderīga ir arī deguna skalošana ar sālsūdens šķīdumu, jo tā palīdz attīrīt deguna ejas gan no gļotām, gan alergēniem un citiem kairinātājiem.

Kā efektīvāk novērst deguna blakusdobuma iekaisumu ar iesnām?

Biezas, dzeltenas vai zaļas ģlotas iesnās var liecināt par bakteriālu infekciju, kuras ārstēšanā var būt nepieciešamas antibiotikas. Tomēr visbiežāk tiek ieteikti simptomus mazinoši medikamenti, kas atvieglo elpošanu un mazina aizlikumu. InternetAptieka.lv daudzveidīgajā pretiesnu produktu klāstā atradīsi:

  • Sinupret ekstrakts tabletēs, 160 mg. Šīs tabletēs ir augu izcelsmes medikaments, kas kā aktīvo vielu satur no genciānas saknes (Gentiana lutea L.), prīmulu ziediem (Primula veris L.), skābenes lakstiem (Rumex crispus L.), melnā plūškoka ziediem (Sambucus nigra L.) un verbēnas lakstiem (Verbena officinalis L.) iegūtu sauso ekstraktu. Sinupret paredzēts akūta, nekomplicēta deguna blakusdobumu iekaisuma ārstēšanai pieaugušajiem. Ieteicams lietot vienu tableti trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
  • Vibrocil 2.5mg/0.25mg deguna aerosols ar aktīvajām vielām fenilefrīnu un dimetindēna maleātu, kas tiek lietots deguna tūskas, saaukstēšanās, akūta un hroniska rinīta, kā arī deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumā. Ieteicamā deva pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 12 gadiem – trīs līdz četri pilieni katrā nāsī trīs līdz četras reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
  • Olynth deguna aerosols. Tas kā aktīvo vielu satur ksilometazolīna hidrohlorīdu. Olynth aerosolu lieto īslaicīgai deguna aizlikuma un tekoša deguna ārstēšanai saaukstēšanās vai deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumā. Ieteicams lietot vienu aerosola devu katrā deguna nāsī līdz trim reizēm dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
  • TheraFlu ND pulveris bez miega efekta. TheraFlu ND satur trīs aktīvās vielas, kas palīdz samazināt saaukstēšanās un gripas simptomus, – paracetamolu, pseidoefedrīna hidrohlorīdu un dekstrometorfāna hidrobromīdu. Pusaudžiem, kas vecāki par 16 gadiem, un pieaugušajiem ieteicams lietot pa vienai pulvera paciņai ik pēc sešām stundām. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

Noderīgi

InternetAptieka.lv plašajā medikamentu klāstā atradīsi visu nepieciešamo sinusīta simptomu atvieglošanai un ārstēšanai par izdevīgām cenām. Diemžēl neapdomīga došanās ārpus mājas, neskatoties uz laikapstākļiem un simptomu smagumu, var pasliktināt veselības stāvokli, tādēļ InternetAptieka.lv savā pakalpojumu klāstā piedāvā arī medikamentu piegādi uz mājām visā Latvijā.

Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk