Podagra – kādi faktori veicina saslimšanu?
Podagra – kādi faktori veicina saslimšanu?
Podagra ir kļuvusi par samērā izplatītu saslimšanu globālu dzīvesveida pārmaiņu dēļ sabiedrībā. Podagra veidojas urīnskābes kristālu nogulsnēšanās dēļ locītavās. Saslimšanai raksturīgi dzīves kvalitāti būtiski samazinoši simptomi un neārstēšanas gadījumā arī strauja stāvokļa pasliktināšanās. Tādēļ, lai pēc iespējas efektīvāk varētu kontrolēt simptomus, svarīgi ne tikai zināt, kas ir podagra, bet arī - kā to atpazīt un kādiem riska faktoriem pievērst uzmanību.
Kā veidojas podagra?
Podagra ir iekaisīga artrīta forma. Ja organisms veselības stāvokļa vai dzīvesveida faktoru dēļ ražo pārāk daudz urīnskābes vai nieres nespēj urīnskābi pietiekami ātri izvadīt no organisma, tās līmenis asinīs paaugstinās. Brīdī, kad urīnskābes koncentrācija pārsniedz urīnskābes šķīdības robežu asinīs, kas ir aptuveni 6,8 mg/dl fizioloģiskā temperatūrā un normālā pH līmenī, sāk veidoties mazi un asi mononātrija urāta kristāli, kas kairina locītavas un izraisa intensīvu iekaisuma reakciju.
Kas pastiprina saslimšanas risku?
Podagras kā slimības attīstība ir cieši saistīta ar veselības un dzīvesveida faktoriem, kas veicina nekontrolētu urīnskābes līmeņa paaugstināšanos asinīs. Vīriešiem vecumā no 30 līdz 50 gadiem risks saslimt ar podagru ir trīs līdz četras reizes augstāks nekā sievietēm, jo vīriešiem urīnskābes līmenis asinīs jau ir dabiski augstāks. Savukārt sievietēm risks saslimt palielinās pēc menopauzes, samazinoties estrogēna līmenim organismā. Svarīgākie riska faktori, kas var veicināt gan saslimšanu ar podagru, gan stāvokļa pasliktināšanos, ir:
- nesabalansēts uzturs;
- novecošanās;
- ģenētiski faktori;
- mazkustīgs dzīvesveids;
- medikamentu blaknes;
- veselības problēmas – aptaukošanās, nieru slimības un metabolais sindroms.
Kādi simptomi ir raksturīgi podagrai?
Urīnskābes kristāli visbiežāk uzkrājas ķermeņa daļās ar lēnāku asinsriti un zemāku temperatūru. Tādēļ, ja attīstījusies podagra, simptomi vispirms parādīsies pēdas locītavās, taču, podagrai kļūstot hroniskai, var tikt skartas arī citas locītavas un mīkstie audi visā organismā. Podagras akūtās un hroniskās formas savstarpēji atšķiras ar simptomu intensitāti.
Kā atpazīt akūtu podagru?
Akūtai podagrai raksturīgas pēkšņas un intensīvas sāpes locītavās, visbiežāk vienas locītavas apvidū. Skartā locītava var:
- pietūkt;
- kļūt ļoti jutīga;
- sakarst.
Šajā slimības attīstības fāzē simptomi ir īslaicīgi un izzudīs pēc ārstēšanas vai spontāni nedēļas laikā, neradot tālejošus locītavu bojājumus.
Kā atšķiras hroniska podagra?
Ja podagra netiek ārstēta, tā kļūst hroniska un slimības saasinājumi atkārtosies aizvien biežāk. Lai arī sāpes un apsārtums var būt mērenāks, simptomi skars vairākas locītavas vienlaicīgi un hroniskas podagras gadījuma var parādīties:
- pastāvīgs pietūkums;
- tofusi jeb cieti kristālu mezgliņi uz pirkstiem, elkoņiem vai auss gliemežnīcas;
- locītavu bojājumi un deformācijas, radot pastāvīgus kustību ierobežojumus.
Kā palīdzēt atvieglot podagras simptomus?
Podagra var ievērojami pasliktināt dzīves kvalitāti. Sāpes un iekaisums var būt tik intensīvs, ka var būtiski ierobežot ikdienas aktivitātes un kustību brīvību. Tādēļ, izmantojot atbilstošus medikamentus un dzīvesveida izmaiņas, podagras simptomu ārstēšana koncentrējas uz tūlītēju iekaisuma un sāpju mazināšanu akūtas podagras gadījumā un slimības attīstības aizkavēšanu ilgtermiņā.
Kas var palīdzēt atvieglot sāpes?
Sāpes podagras lēkmēs var būt ļoti intensīvas, un svarīgākais ir tās pēc iespējas ātrāk mazināt ar piemērotiem medikamentiem. Daži no efektīvākajiem medikamentiem pietūkuma un sāpju mazināšanā šādā situācijā ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. InternetAptieka.lv plašajā piedāvājumā akūtu sāpju mazināšanai atradīsi:
- Voltaren Emulgel gelu ar aktīvo vielu diklofenaka dietilamīnu. Šis gels tiek lietots sāpju, iekaisuma un pietūkuma mazināšanai mīksto audu ievainojumu gadījumā. Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 14 gadiem, ieteicams gelu uzklāt uz sāpošajām vietām divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Diclac gelu, kas palīdz atvieglot sāpes un pietūkumu. Gels kā aktīvo vielu satur diklofenaka nātrija sāli un tiek lietots mīksto audu reimatisko slimību vai fizisko traumu gadījumos. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicams ar gelu apsmērēt sāpošas vietas trīs līdz četras reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Saridon tabletes ar aktīvajām vielām paracetamolu, propifenazonu un kofeīnu ir pretsāpju līdzeklis, ko izmanto gan vieglu un mērenu sāpju, gan drudža mazināšanai. Pieaugušajiem ieteicams lietot pa vienai vai divām tabletēm vienu vai nepieciešamības gadījumā līdz trim reizēm 24 stundu laikā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Ibumetin 400 mg apvalkotās tabletes kā aktīvo vielu satur ibuprofēnu un tiek lietots īslaicīgai sāpju vai drudža mazināšanai, kā arī hronisku sāpju ārstēšanai mīksto audu reimatisma un osteoartrīta gadījumos. Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 15 gadiem, ieteicams lietot pa vienai līdz trim tabletēm dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Kas var palīdzēt kontrolēt podagras simptomu attīstību ilgtermiņā?
Lai ilgtermiņā varētu efektīvi kontrolēt podagras simptomu pasliktināšanos un spētu nepieļaut komplikācijas, ir jāseko līdzi urīnskābes līmenim un rūpīgi jāievēro pasākumu kopums, kas palīdz nepieļaut tā paaugstināšanos. Rūpēties par optimālu urīnskābes līmeni var palīdzēt gan regulāras fiziskas aktivitātes, gan veselīgs uzturs ar dārzeņiem un pilngraudu produktiem, taču papildus ir:
- jālieto urīnskābes līmeni samazinoši medikamenti atbilstoši ārsta ieteikumiem;
- jāizvairās no pārtikas produktiem, kas bagāti ar purīniem, piemēram, sarkanā gaļa, subprodukti un jūras veltes;
- jāsamazina alkohola patēriņš;
- jāizslēdz no ikdienas uztura dzērieni un ēdieni ar augstu fruktozes saturu;
- jāpārliecinās par optimālu šķidruma uzņemšanu.
Noderīgi
Podagras izraisītas sāpes var būt ļoti intensīvas, apgrūtinot pārvietošanos, tādēļ ērtāk ir izmantot InternetAptieka.lv pakalpojumu – medikamentu piegādi uz mājām. Turklāt, InternetAptieka.lv sniedz iespēju ātri un izdevīgi iegādāties ne tikai nepieciešamos medikamentus, bet arī svarīgākos uztura bagātinātājus organismam trūkstošo barības vielu uzņemšanai, atvieglojot uztura sabalansēšanu.
Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”.