Miega apnoja – nenovērtētais drauds veselībai un labsajūtai
Skaļa krākšana un nogurumus pamostoties, var būt pirmās pazīmes nopietniem miega traucējumiem, ko nedrīkst ignorēt. Ja krākšanu pavada arī īslaicīgi elpošanas pārtraukumi, ir attīstījusies miega apnoja, kas neārstēta var izraisīt gan sirds un asinsvadu slimības, gan diabētu. Lai savlaicīgi mazinātu komplikāciju risku, ir svarīgi atpazīt miega apnojas riska faktorus un galvenos simptomus.
Kādēļ miega apnoja ir nopietna veselības problēma?
Par miega apnoju tiek saukti miega traucējumi, kam raksturīgi regulāri elpošanas pārtraukumi vai ievērojami apgrūtināta elpošana miega laikā. Miega apnojas izraisītas elpošanas pauzes visbiežāk ilgst 20-50 sekundes, kuru laikā organismā pazeminās skābekļa līmenis un aktivizējas tā aizsargmehānisms.
Regulārās smakšanas epizodes ne tikai ievērojami palielina slodzi uz sirds asinsvadiem un ietekmē vielmaiņu, bet arī izraisa īslaicīgus pamošanās brīžus, kas traucē normālu miega ciklu, neļaujot sasniegt dziļu un atjaunojošu miegu.
Kādēļ ir svarīga savlaicīga miega apnojas diagnostika un ārstēšana?
Miega apnojas simptomu attīstība var būt lēna un nemanāma, jo var ilgt vairākus gadus. Ja saslimšanas sākuma stadijā cilvēks vēl jūtas vesels, pat izjūtot nelielu miegainību, tad, miega apnojai saasinoties, var parādīties papildu veselības problēmas:
- paaugstināts asinsspiediens;
- 2. tipa diabēts;
- sirds slimības, piemēram, aritmija vai sirds mazspēja;
- paaugstinās insulta un infarkta risks;
- metabolais sindroms.
Savlaicīgi diagnosticēta miega apnoja un tās atbilstoša ārstēšana var palīdzēt novērst šīs komplikācijas, uzlabot miega kvalitāti un nodrošināt gan labāku vispārējo veselību, gan dzīves kvalitāti.
Kādi simptomi raksturīgi miega apnojai?
Viena no raksturīgākajām miega apnojas pazīmēm ir skaļa krākšana, kurai seko īsi, bet regulāri elpošanas pārtraukumi miegā. Taču atkarībā no miega apnojas veida, kas var būt obstruktīvā, centrālā vai jauktā miega apnoja, simptomi var mainīties un viens otru papildināt, būtiski apgrūtinot ikdienas aktivitātes.
Ja obstruktīvā miega apnoja (OMA) veidojas, kad augšējo elpceļu muskuļi miega laikā atslābst un pilnīgi vai daļēji nosprosto elpceļus, tad centrālās miega apnojas gadījumā - elpceļi netiek nobloķēti, taču ķermenis periodiski pārstāj elpot no smadzenēm nepienākošu signālu dēļ. Tādēļ tai būs raksturīgāki ilgāki elpošanas pārtraukumi un garākas pauzes starp elpas vilcieniem, nevis krākšana kā obstruktīvās miega apnojas gadījumā.
Visus miega apnojas veidus pavada:
- regulāras elpošanas pauzes miegā;
- fragmentārs miegs;
- sāpes krūtīs vai izteikta gaisa trūkuma sajūta;
- nogurums dienas laikā un izteikta miegainība;
- galvassāpes uzreiz pēc pamošanās.
Kādi faktori var veicināt miega apnojas attīstību?
Lai arī riski saslimt ar miega apnoju var būtiski pieaugt, cilvēkam novecojot, jo pakāpeniski samazinās muskuļu tonuss, kas atvieglo elpceļu nosprostošanos, īpaši augsti riski ir cilvēkiem:
- ar aptaukošanās pazīmēm;
- ar palielinātu kakla apkārtmēru (vīriešiem virs 43 cm, bet sievietēm virs 40 cm);
- ar tādām anatomiskām īpatnībām kā šauri elpceļi, lielas mandeles, neliels apakšžoklis vai deguna starpsienas izliekumu;
- ar hroniskām saslimšanām, piemēram, cukura diabētu, hipertensiju, sirds nepietiekamību;
- ar iepriekšēju slimības vēsturi ģimenē.
Kā rīkoties, ja attīstās obstruktīvā miega apnoja?
Ja atpazīsti sevī vai kādā no tuviniekiem gan miega apnojas simptomus, gan riska faktorus, ir svarīgi rīkoties proaktīvi, lai novērstu vai samazinātu iespējamo ietekmi uz veselību. Tas nozīmē ne tikai konsultāciju ar ģimenes ārstu par novērotajiem simptomiem, bet arī dzīvesveida izmaiņas un rūpīgu sekošanu līdzi veselības stāvoklim.
Sazinies ar ārstu
Ģimenes ārsts vai miega speciālists var veikt sākotnēju novērtējumu un, ja nepieciešams, ieteikt veikt miega pētījumu. Konsultācijas laikā ir jāmin visi simptomi, kas var liecināt par miega traucējumiem.
Visbiežāk miega apnojas ārstēšanai ir nepieciešama CPAP terapija, orālas ierīces vai ķirurģiska iejaukšanās smagās saslimšanās. Taču atsevišķos gadījumos, kad tiek konstatēts gan bezmiegs, gan miega apnoja, ārstēšana var ietvert arī medikamentus. Tomēr tie ir jālieto ļoti rūpīgi un tikai atbilstoši ārsta ieteikumiem, jo, neatbilstoši lietoti, var pasliktināt simptomus.
InternetAptieka.lv veselīga miega medikamentu klāstā atradīsi tādus efektīvus līdzekļus bezmiega novēršanai kā:
- Sedatif PC tabletes ar tādu augu ekstraktiem kā zilā kurpīte (Aconitum napellus), beladonna (Belladonna), ārstniecības kliņģerīte (Calendula officinalis), lielā strutene (Chelidonium majus) un parastā irbene (Viburnum opulus) ir homeopātiskas zāles nemiera, emocionālā satraukuma un miega traucējumu mazināšanai. Pieaugušajiem un bērniem ieteicams lietot pa divām tabletēm trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Novo-Passit šķīdums, kas satur augu ekstraktu un gvaifenezīnu, lai ārstētu nemieru, paaugstinātu uzbudinātību, bezmiegu un nespēku. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicams trīs reizes dienā lietot 5 ml Novo-Passit šķīduma. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Sympathyl tabletes ar tādām aktīvajām vielām kā ešolcija sauso ekstraktu (Eschscholtziae extractum siccum), vilkābeles ziedu sauso ekstraktu (Crataegi flores extractum siccum) un magnija oksīdu ir viegls nomierinošs līdzeklis baiļu, pārmērīgas uzbudināmības un bezmiega simptomātiskai ārstēšanai. Pieaugušajiem ieteicams lietot četras tabletes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Seko līdzi simptomiem
Pievērs uzmanību simptomiem, piemēram, krākšanai, elpošanas pauzēm miega laikā, nogurumam dienas laikā, galvassāpēm no rīta un citām pazīmēm, kas varētu liecināt par miega apnoju, un seko līdzi to attīstībai.
Veic dzīvesveida izmaiņas
Dzīvesstila izmaiņas var ievērojami palīdzēt samazināt miega apnojas attīstības riskus un pat novērst tās simptomus. Ja smēķēšanas atmešana un alkohola lietošanas ierobežošana palīdzēs uzlabot elpceļu veselību, tad aktīvs dzīvesveids un svara samazinājums ir viens no visefektīvākajiem veidiem kā aizkavēt miega apnoju.
Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”