Kā atpazīt un rīkoties, ja ir saules dūriens?

Saulainās vasaras dienas aicina doties piedzīvojumos ārpus telpām, tomēr līdz ar patīkamo laiku iespējami arī riski, un viens no tiem ir saules dūriens. Tas rodas, ja ķermenis ilgstoši atrodas tiešos saules staros un pārkarst, īpaši gadījumos, kad netiek piesegta galva vai par maz tiek uzņemts ūdens. Ja ir saules dūriens, cilvēka ķermeņa temperatūra var strauji paaugstināties, radot nopietnus veselības traucējumus, tāpēc ikvienam ir jāzina, kā atšķirt pirmās saules dūriena pazīmes un kā pareizi rīkoties, lai novērstu draudus.
Kas ir saules dūriens un kā tas rodas?
Saules dūriens ir stāvoklis, kad ķermeņa temperatūra paaugstinās, jo organisms nespēj pietiekami atdzist pārkaršanas dēļ. Tas bieži notiek, ja galva vai ķermenis ilgstoši atrodas tiešos saules staros – bez aizsargājoša apģērba vai cepures. Saules dūriena situācijā ķermenī ir traucēta siltuma apmaiņa, kas var ietekmēt smadzeņu darbību un vispārējo pašsajūtu.
Šis stāvoklis ir līdzīgs karstuma dūrienam, taču atšķiras ar to, ka to izraisa tieša saules staru iedarbība. Riskam īpaši pakļauti ir bērni, seniori, sportisti un cilvēki, kuri uzturas ārā, kur nav iespējas veldzēties ēnā vai regulāri padzerties.
Kā atpazīt saules dūriena pazīmes?
Sākumā – galvassāpes un reibonis
Pirmās pazīmes ir galvassāpes, reibonis un nelaba dūša – šie simptomi var liecināt, ka ķermeņa temperatūra jau ir paaugstināta. Cilvēks var justies vājš, sakarsis un pēkšņi kļūt izteikti noguris un miegains. Nereti šos simptomus jauc ar pārslodzi, tomēr saules dūriena gadījumā tie attīstās ātri un pēkšņi. Ja šie signāli tiek ignorēti, stāvoklis var pasliktināties.
Vēlāk – drudzis, apjukums un pat bezsamaņa
Ja pēc pirmajām pazīmēm neseko atbilstoša rīcība, ķermenis turpina pārkarst un parādās nopietnāki simptomi – drudzis, dezorientācija un nesakarīga runa. Āda kļūst sausa, karsta, var parādīties agresivitāte vai pilnīgs spēku zudums.
Saules dūriena laikā cilvēka ķermeņa temperatūra var pārsniegt 39 grādus, kas var būt dzīvībai bīstami. Smagākos gadījumos iespējama arī bezsamaņa vai karstuma dūriens, kas prasa neatliekamu medicīnisku palīdzību.
Kā rīkoties, ja ir aizdomas par saules dūrienu?
Steidzami – vēsa vieta un ēna
Pirmkārt, cilvēks nekavējoties jānogādā vēsā vietā vai ēnā – prom no tiešiem saules stariem. Tas palīdz ķermenim atgriezties normālā temperatūras režīmā un novērš turpmāku pārkaršanu. Otrkārt, jānovelk liekais apģērbs, lai organisms spētu atbrīvoties no liekā siltuma. Ja cilvēku piemeklējis saules dūriens, svarīga ir ātra reakcija – jo ātrāk tiek uzsākta atvēsināšana, jo mazāks risks nopietnām komplikācijām.
Ūdens un atvēsināšana – pamata soļi
Lai organisms pakāpeniski atgūtu šķidruma līdzsvaru, jādod dzert vēss ūdens nelielos daudzumos. Ja ir saules dūriens, nereti notiek organisma atūdeņošanās, tāpēc mitrs dvielis, vēss gaiss un duša var ievērojami palīdzēt.
Ieteicams izvēdināt telpu vai ieslēgt ventilatoru, lai palīdzētu samazināt temperatūru un atvieglotu siltuma izvadīšanu. Tomēr, jāizvairās no pārāk aukstiem līdzekļiem – ķermeņa temperatūra jāsamazina pakāpeniski. Pārāk strauja atvēsināšana var radīt šoka stāvokli.
Vai var palīdzēt medikamenti?
Ko darīt, ja ir samērā viegli saules dūriena simptomi? Vieglos gadījumos var izmantot bezrecepšu pretsāpju līdzekļus, piemēram, paracetamolu un ibuprofēnu, kas palīdz mazināt temperatūru un sāpes. Šie medikamenti var būt noderīgi, ja simptomi nav smagi un cilvēks ir pie samaņas.
Ja ir aizdomas par organisma atūdeņošanos, ieteicams izmantot aptiekās nopērkamos elektrolītu šķīdumus, kas atjauno sāļu un šķidruma līdzsvaru. Ja ir karstuma dūriena pazīmes, piemēram, spēcīgs apjukums, medikamenti nav ieteicami.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Kad jāzvana 113?
Ja cilvēks zaudē samaņu, ir apjucis un vairs nespēj koordinēt savas kustības, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība! Minētās pazīmes var liecināt, ka saules dūriens ir saasinājies vai pat pāraudzis karstuma dūrienā. Īpaši svarīgi ātri reaģēt, ja ķermeņa temperatūra turpina paaugstināties, neskatoties uz atvēsināšanu. Šādos gadījumos svarīga ir profesionāla medicīniskā iejaukšanās.
Kā pasargāt sevi un citus no saules dūriena?
Labākais veids, kā izvairīties no saules dūriena, ir profilakse – īpaši svarīgi tas ir karstās dienās. Jānēsā, piemēram, cepure ar nagu, kas pasargā galvu no tiešiem saules stariem un palīdz uzturēt normālu ķermeņa temperatūru, vai platmale ar lielām malām, kas labi nosedz visu galvu.
Regulāra ūdens dzeršana palīdz izvairīties no atūdeņošanās. Jāizvairās no ilgstošas uzturēšanās saulē dienas karstākajā laikā – no plkst. 11 līdz 16.
Gaišs, gaisīgs apģērbs atstaro sauli un uzlabo gaisa cirkulāciju ap ķermeni. Profilakse ir efektīvākais veids, kā pasargāt sevi un apkārtējos no pārkaršanas vai pat karstuma dūriena.
Saules dūriens bērniem un dzīvniekiem
Bērni un dzīvnieki ir īpaši jutīgi pret pārkaršanu, jo viņu organismi uz karstumu reaģē ātrāk. Rīkojoties preventīvi, var parūpēties par to, lai bērni un dzīvnieki neciestu no saules dūriena. Arī bērniem jāizmanto galvassegas, jādod dzert ūdens, jāparūpējas par ēnas nodrošināšanu. Mazuļiem, kuri vēl nepārvietojas paši, pastaigas ar ratiem jāplāno dienas vēsākajās stundās. Nekādā gadījumā nedrīkst ratus aizsegt ar audumu, jo tas ierobežo gaisa cirkulāciju un strauji paaugstina temperatūru ratu kulbā!
Arī dzīvniekiem jānodrošina ēnaina vieta un pietiekams ūdens daudzums, pastaigās jādodas rītos vai vakaros. Gan bērniem, gan dzīvniekiem uzturēšanās automašīnā pat pavisam īsu brīdi var kļūt dzīvībai bīstama un novest pie traģiskām sekām.
Simptomi bērniem, kurus skāris saules dūriens:
- nogurums,
- apsārtusi seja,
- galvassāpes,
- slikta dūša un reibonis.
Smagākos gadījumos – drudzis, apjukums, bezsamaņa.
Ko darīt, ja bērnam ir šie simptomi?
- Nogādāt ēnā.
- Atvēsināt pieri, cirkšņus, kā arī paduses ar vēsu, samitrinātu audumu vai dvieli.
- Dot dzert ūdeni.
- Ja stāvoklis pasliktinās, zvanīt 113!
Pazīmes dzīvniekiem, kurus piemeklējis saules dūriens:
- smaga elsošana,
- nespēks,
- vemšana,
- sakarsusi āda,
- muskuļu krampji,
- samaņas zudums.
Ko darīt, ja dzīvniekam ir šie simptomi?
Pirmkārt, jāveic atvēsināšana – jāsamitrina ķepas, vēders, jānodrošina dzīvniekam ūdens. Ja situācija neuzlabojas, nekavējoties jādodas pie veterinārārsta.
Saules dūriens ir nopietns stāvoklis, kas rodas ilgstoši atrodoties tiešos saules staros un pārkarstot. Tas var izraisīt galvassāpes, reiboni, apjukumu un pat bezsamaņu, īpaši, ja ķermeņa temperatūra turpina paaugstināties. Ja ir saules dūriens, svarīgi ātri nodrošināt ēnu, ūdeni, kā arī atvēsināšanu. Profilakse, piemēram, galvassega un ūdens lietošana, un pastaigām piemērota laika izvēle, ir labākais veids, kā izvairīties no šī riska.