Ko darīt, ja bērnam sāp vēders?

Ko darīt, ja bērnam sāp vēders?

Vēdera sāpes bērniem ir ļoti izplatītas. Tās var rasties gan vieglu gremošanas traucējumu, gan nopietnāku veselības problēmu dēļ. Lai gan bieži vien tās pāriet tāpat vien, vecākiem šādas situācijas vienmēr rada bažas. Raksts palīdzēs saprast biežākos vēdersāpju cēloņus bērniem, ieteiks, ko darīt mājas apstākļos, un rekomendēs, kad nepieciešams vērsties pie ārsta. 

Kā saprast, kas bērnam kaiš?

Lai izprastu bērnu, viņš uzmanīgi jāvēro – vai raud, vai var paskaidrot, kur un kā sāp. Mazākiem bērniem, tas var būt grūtāk, tāpēc svarīgi pievērst uzmanību arī tam, kā mazulis kustas – vai bērns lokās, turas sev pie vēdera, vai ir bāls un vai viņam ir nespēks. Jāpievērš uzmanība arī tam, kā sāpes sākās –pēkšņi vai attīstījās pamazām, vai tās ir vieglas vai spēcīgas, kā arī, kur tās lokalizējas – vienā konkrētā vietā vai skar visu vēderu. Novērojot un iztaujājot bērnu, varēs novērtēt, vai situācija ir nopietna un jāsazinās ar ārstu. 

Biežākie vēdersāpju iemesli bērniem

Gāzes vai pārēšanās

Bieži vēdera sāpes bērniem izraisa gremošanas traucējumi – pārēšanās, īpaši saldumu ātra apēšana vai gāzētu dzērienu lietošana. Gaisa norīšana ēšanas laikā un nepiemērots ēdiens, var veicināt gāzu veidošanos zarnās, kas rada vēdera pūšanos un sāpes. Šādas sāpes vēderā parasti ir pārejošas un izzūd, tiklīdz gremošana normalizējas. 

Vīrusi vai infekcijas

Ir vīrusi un infekcijas, kuras pavada sāpes vēderā, piemēram, rotavīruss un enterovīruss. Ja papildus sāpēm ir arī drudzis, vemšana, caureja un slikta dūša, pastāv liela iespēja, ka sāpes izraisa infekcija. Šādā gadījumā jāseko līdzi bērna šķidruma uzņemšanai un pašsajūtai, jo vēdera vīrusu infekcijas var izraisīt atūdeņošanos, kas bērniem attīstās strauji un var radīt vērā ņemamas sekas.

Aizcietējums

Ja bērnam ir neregulāra vēdera izeja, viņš ēd par maz dārzeņu un dzer nepietiekami daudz ūdens - var attīstīties aizcietējums. Tas var izraisīt diskomfortu un spiedošu sajūtu vēdera lejasdaļā. Bērns var sūdzēties par spiedienu, sajūtu, ka “nevar aiziet uz tualeti” un kļūt nervozs, kā arī nespēj koncentrēties. Šādā sāpju gadījumā, svarīga ir regulāra šķidruma un šķiedrvielu uzņemšana.

Emocionāls stress vai trauksme

Vēdera sāpes bērniem var būt arī emocionālu iemeslu dēļ. Tās nereti parādās pirms svarīgiem notikumiem, piemēram, dodoties uz eksāmenu, pirmajās skolas dienās vai pēc konflikta ar draugiem. Bērna emocionālā pasaule ir cieši saistīta ar fiziskām sajūtām, un stress var izraisīt nepatīkamu vēdera reakciju. Saruna, uzmanība un atbalsts var palīdzēt mazināt satraukumu un sāpes vēderā. 

Pārejošu sāpju iemesli bieži vien ir saindēšanās ar pārtiku, cērmes, kuņģa zarnu trakta traucējumi un vīrusi.

Ko darīt mājas apstākļos?

Kad bērnam sāp vēders, svarīgi nodrošināt mierīgu vidi, kurā atpūsties. Palīdzēt var vienkārša apgulšanās ērtā pozā, kas atslogo zarnu trakta rajonu, mierīga saruna un vecāku klātbūtne.  

Lai saprastu, kas bērnam kaiš, svarīgi uzdot vienkāršus jautājumus – “Kur tieši sāp?”, “Vai ļoti sāp?”. Būtiski bērna sajūtas neapšaubīt un atbalstīt viņa teikto, sakot: “Es ticu, ka tev sāp” nevis “Nekas traks”. Mierīga un iejūtīga attieksme, palīdz bērnam justies droši un atklātāk pastāstīt, kā viņš jūtas. Bērnam bieži nepieciešams emocionāls atbalsts, jo bailes un neziņa mēdz pastiprināt diskomfortu.  

Uz vēdera iespējams uzlikt siltu dvieli vai termoforu – siltums palīdz atslābināt muskuļus un mazina sāpes vēderā. Jādod dzert ūdens vai zāļu tēja, piemēram, kumelīšu. Ja nav slikta dūša, var piedāvāt sausiņu vai banānu, lai kuņģī mazinātu tukšuma sajūtu. Šīs vienkāršās metodes nereti palīdz bērnam justies labāk jau drīzumā. 

Kādi aptiekā pieejamie līdzekļi var palīdzēt mazināt vēdera sāpes?

Mājas aptieciņā noderīgi ir dabiskie līdzekļi – kumelīšu, ķimeņu un fenheļa augu tējas, kas nomierina gremošanas sistēmu. Probiotikas palīdz atjaunot zarnu mikrofloru, kas īpaši būtiski pēc dažādām saslimšanām vai antibiotiku lietošanas.  

Ja sāpes ir saistītas ar gāzēm, aptiekās pieejami līdzekļi, kuri palīdz samazināt vēdera pūšanos. Tomēr jāatceras, ka vecākiem nevajadzētu dot bērnam pretsāpju un citas zāles bez ārsta konsultācijas – šīs zāles var apslāpēt simptomus, nevis novērst to cēloni. Pirms jebkādu medikamentu lietošanas jākonsultējas ar speciālistu. 

Kad nepieciešama ārsta palīdzība?

Ārsta palīdzība ir nepieciešama, ja bērns sūdzas par stiprām sāpēm, raud un lokās no diskomforta, kā arī tad, ja viņš nespēj piecelties vai kustēties. Tāpat jāuzmanās, ja ir augsta temperatūra, vairākkārtīga vemšana, caureja ar asinīm vai sāpes nepāriet 24 stundu laikā. Šie simptomi var liecināt par nopietnāku problēmu, piemēram, apendicītu vai infekciju. Ja bērns izskatās nevarīgs un apātisks, jā āda kļūst bāla un auksta, jārīkojas nekavējoties un jāvēršas pie ārsta. Labāk pārliecināties par situācijas nopietnumu, nekā riskēt ar bērna veselību. 

Bērniem sāpes vēderā var būt bieži, un lielākoties tās nav bīstamas. Sūdzības parasti pazūd bez īpašas iejaukšanās. Tomēr vecākiem jābūt vērīgiem – jānovēro simptomi, jāmierina savu atvasi un jāsniedz emocionāls atbalsts. Ja nepieciešams, var izmantot dabiskus līdzekļus, lai atvieglotu nepatīkamos simptomus. Taču, ja sāpes kļūst stiprākas un rodas aizdomas par nopietnāku saslimšanu, nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Saistīti raksti

Topošās māmiņas ēdienkarte nedēļai

Lasīt vairāk

Kādas māmiņas ATKLĀJUMS – Colief Infant Drops laktāzes enzīma pilieni zīdaiņiem – IESAKĀM iepazīties visām mammām!

Lasīt vairāk
Agrīnās grūtniecības pazīmes

Agrīnās grūtniecības pazīmes

Lasīt vairāk