Pastiprināta svīšana

Pastiprināta svīšana

Lai gan svīšana ir normāla ķermeņa funkcija, tās pastiprināšanās bez redzama iemesla var būt signāls, ka organismā notiek kas neparasts. Sviedru dziedzeri ir tie, kas reaģē uz temperatūru, fizisku piepūli, stresu, citiem stimuliem un izdala sviedrus. Ja dziedzeri kļūst pārlieku aktīvi, sviedri var kļūt traucējoši. Šajā rakstā aplūkosim, kā saprast, vai sviedru izdale ir kļuvusi pārmērīga, kā tas ietekmē ikdienu un ko darīt, lai risinātu sviedru dziedzeru darbības problēmas, kas rada pārlieku daudz neērtību.

Kāpēc mēs svīstam – un kad tas kļūst par problēmu

Svīšana ir pilnīgi normāla un nepieciešama ķermeņa funkcija – tā palīdz regulēt ķermeņa temperatūru un atvēsināt organismu karstumā un fiziskas slodzes apstākļos. Taču brīžos, kad cilvēks svīst bez acīmredzama iemesla, piemēram, mierīgi sēžot telpā ar mērenu temperatūru, tas var liecināt par veselības traucējumiem.

Pārmērīgi svīstot, uz apģērba parādās izteikti sviedru pleķi, īpaši padusēs, uz muguras un krūtīm. Tāpat cilvēki bieži vien sūdzas par mitrām plaukstām, kas traucē brīvi un droši sarokoties vai rakstīt, un sajūtu, ka apavi un zeķes vienmēr ir slapjas neatkarīgi no laikapstākļiem. Šāda pastāvīga mitruma sajūta rada ne tikai fizisku diskomfortu, bet arī emocionālu spriedzi. Kad sviedri sāk ietekmēt pašapziņu un ikdienas aktivitātes, jāmeklē risinājumi un kā ar to cīnīties. 

Pārmērīgas svīšanas dēļ, nēsājot sintētisku, gaisu necaurlaidīgu apģērbu un neievērojot ādas kopšanu, var iekaist sviedru un tauku dziedzeri, izraisot kairinājumu un akni jeb piņņu veidošanos. Var rasties ādas izsitumi, nieze, nepatīkams aromāts un pat sēnīšu infekcijas mitrākajās ķermeņa zonās, piemēram, padusēs un starp pirkstiem.

Biežākās svīšanas zonas un to ietekme uz ikdienu

Pārmērīga svīšana visbiežāk skar paduses, plaukstas, pēdas, seju un muguru. Slapjas paduses nozīmē redzamus sviedru plankumus uz apģērba, kas var būt apkaunojoši, esot darba vidē vai publiskos pasākumos. Savukārt svīstošas plaukstas apgrūtina rakstīšanu, saskarsmi ar cilvēkiem un pat ikdienišķas darbības. Pēdu svīšana nereti rada nepatīkamu aromātu un diskomfortu, jo īpaši tad, ja apavi nenodrošina gaisa apmaiņu. 

Šīs situācijas var ietekmēt pašapziņu – cilvēks sāk izvairīties no sociālās saskarsmes, uztraucas par citu reakciju un jūtas ierobežots, tomēr pārmērīgu svīšanu var mazināt un uzlabot dzīves kvalitāti. 

Iespējamie cēloņi – no karstuma līdz veselības traucējumiem

Ģenētiski vai ārēji apstākļi

Pastiprināts svīšanas process mēdz būt iedzimts – ja kādam no vecākiem ir līdzīga problēma, arī bērnam tā var izpausties. Šo stāvokli sauc par primāro hiperhidrozi, un tas visbiežāk izpaužas konkrētās ķermeņa zonās – padusēs, plaukstās vai pēdās – jau bērnībā vai pusaudžu vecumā. 

Tomēr, pastiprinātu svīšanu var izraisīt arī dažādi ārējie faktori. Piemēram, augsta gaisa temperatūra, karsts un mitrs klimats, fiziskas aktivitātes, pikantu ēdienu baudīšana un stress – tas viss pastiprina sviedru dziedzeru darbību. Dažkārt svīšana kļūst izteiktāka emocionālās situācijās, piemēram, uzstāšanās publikas priekšā un eksāmenu laikā. Šādā gadījumā to sauc par situatīvo hiperhidrozi. Ja pārmērīga svīšana saistās ar veģetatīvās nervu sistēmas problēmām, tā var parādīties kā organisma reakcija uz stresu, trauksmi vai emocionālu spriedzi, pat ja nav fiziska slodze un karstums. Šādos gadījumos jāpievēršas nervu sistēmas līdzsvarošanai ar relaksācijas metodēm un ārsta ieteikto terapiju.

Lai gan šie iemesli ir dabiski un saprotami, ilgstoša un traucējoša svīšana bez acīmredzama iemesla, var liecināt par nopietnākiem veselības traucējumiem, ko jāpārbauda pie speciālista. 

Medicīniski iemesli

Pastiprināta svīšana var būt arī kādas slimības simptoms – šādā gadījumā to dēvē par sekundāro hiperhidrozi. Ja ir aizdomas par sekundāro hiperhidrozi, ārsts ieteiks veikt paplašinātas asins analīzes, lai izslēgtu biežākos iemeslus. Izmeklējumi var noteikt hormonālas izmaiņas, vielmaiņas traucējumus un citus veselības stāvokļus, kas izraisa pārmērīgu svīšanu. Viena no biežākajām problēmām ir vairogdziedzera darbības traucējumi, piemēram, hipertireoze, kas paātrina vielmaiņu un rada pastiprinātu svīšanu. Tāpat, pārmērīga sviedru izdalīšanās var tikt saistīta ar cukura diabētu, kad organismā ir traucēta cukura līmeņa regulācija. 

Vēl viens biežs iemesls ir hormonālās izmaiņas, piemēram, menopauzes laikā, kad sievietes saskaras ar karstuma viļņiem un izteiktu svīšanu. Arī sirds un asinsvadu sistēmas traucējumi, infekcijas slimības un nervu sistēmas bojājumi mēdz izraisīt hiperhidrozi. 

Dažkārt svīšana mēdz būt lietoto medikamentu blakne, piemēram, pretsāpju līdzekļiem, antidepresantiem un hormonu terapijai. Ja pēkšņi parādās pārmērīga sviedru izdalīšanās bez skaidra iemesla, jākonsultējas ar ārstu un jāveic nepieciešamie izmeklējumi. 

Ko vari darīt pats – vienkārši soļi, kas palīdzēs

Kā mazināt svīšanu un sviedru aromātu? Pastiprinātas svīšanas gadījumā svarīga ir pareiza higiēna – regulāra mazgāšanās un ādas kopšana palīdz samazināt baktēriju daudzumu, kā arī nepatīkamo aromātu. Liela nozīme ir apģērbam un apaviem, tādēļ ieteicams izvēlēties kokvilnas un citus dabīgus materiālus, kas elpo un labi uzsūc mitrumu. Sintētiski audumi var pastiprināt svīšanu, savukārt dabīgi un elpojoši materiāli ļauj justies patīkamāk. 

Īpaši svarīga ir pareiza zeķu izvēle – vislabākās ir kokvilnas un bambusa šķiedras zeķes, kas regulāri jāmaina. Svīšanu pēdās palīdz mazināt arī absorbējošas zolītes. Ikdienā noder arī sviedru ieliktņi, kurus pielīmē pie apģērba – tie palīdz saglabāt drēbes sausas. Dažos gadījumos tiek izmantoti arī speciāli plāksteri un auduma uzlikas, kas pasargā drēbes no mitruma. Daudziem cilvēkiem vienkāršas izmaiņas ikdienā sniedz ievērojamu atvieglojumu. 

Kādi līdzekļi pieejami aptiekā?

Aptiekās pieejami dažādi pretsviedru līdzekļi, kas palīdz kontrolēt svīšanu. Visefektīvākie no tiem ir antiperspiranti ar alumīnija sāļiem – tie īslaicīgi bloķē sviedru dziedzeru darbību, tādējādi samazinot svīšanu konkrētajā zonā, piemēram, padusēs, plaukstās vai pēdās. 

Lai gan sabiedrībā izplatīts mīts, ka alumīnija saturoši līdzekļi sekmē krūts vēzi un bloķēt poras, pētījumi šo saikni nav apstiprinājuši. Veselības organizācijas uzsver, ka šie līdzekļi, ja tiek lietoti atbilstoši norādēm, ir droši ikdienas lietošanai. 

Svarīgi ir ievērot lietošanas instrukciju – antiperspirantus parasti uzklāj vakarā uz tīras, sausas ādas, lai tiem būtu laiks iedarboties naktī. No rīta ādu ieteicams noskalot. 

Vieglākos gadījumos un jutīgas ādas gadījumā jāizvēlas dabīgos dezodorantus – tie neaiztur svīšanu, bet palīdz novērst nepatīkamo aromātu, ko izraisa baktērijas. Tie satur dabīgas sastāvdaļas, piemēram, sodu, kokosriekstu vai tējas koka eļļu. 

Papildus pieejamas arī želejas, krēmi un salvetes pret svīšanu. Ja problēma ir izteikta, piemērotāko līdzekli ieteiks farmaceits vai ārsts. 

Kad jākonsultējas ar ārstu?

Pastiprināta svīšana ir nepatīkama un rada neērtības sajūtu, taču dažos gadījumos tam jāpievērš lielāka vērība, jo tā, iespējams, liecina par nopietnākām veselības problēmām. Konsultācija ar ārstu ir nepieciešama, ja pastiprinātas svīšanas epizodes sākas pēkšņi un bez skaidra iemesla, kā arī turpinās ilgstoši. Īpaši uzmanīgam jābūt, ja hiperhidroze parādās kopā ar citiem simptomiem – sirdsklauvēm, svara zudumu, vājumu vai drudzi. 

Svarīgi ir arī novērtēt, cik lielā mērā tas traucē ikdienas dzīvi – ja svīšana ietekmē darbu, miegu, attiecības un izraisa emocionālu diskomfortu, ir laiks meklēt profesionālu palīdzību. Ģimenes ārsts nozīmēs papildu izmeklējumus un palīdzēs noteikt iespējamo cēloni. 

Pieejamas arī ārstnieciskas metodes – zāles, kas samazina sviedru dziedzeru darbību, botulīna toksīna (botoksa) injekcijas, kuras bloķē nervu impulsus sviedru dziedzeriem, vai pat ķirurģiska iejaukšanās. Savlaicīga ģimenes ārsta konsultācija palīdzēs izvēlēties efektīvāko un piemērotāko risinājumu. 

Pastiprināta svīšana ir gan dabiska organisma reakcija, gan brīdinošs signāls. Tā ietekmē pašsajūtu, pārliecību un ikdienas dzīvi. Pastiprināta svīšana negatīvi ietekmē ādas veselību – sadaloties sviedriem, izdalās kairinošas vielas, kuras mēdz radīt iekaisumu, niezi, izsitumus un pastiprinātu ādas jutīgumu. Hiperhidrozes gadījumā svīšana ir nesamērīga – tā notiek pat bez redzama iemesla un traucē ikdienu. Pastāv dažādi risinājumi – sākot no higiēnas ieradumu uzlabojumiem līdz medicīniskiem līdzekļiem. Būtiski izprast, kas rada svīšanu un kā ar to tikt galā. Ja saviem spēkiem neizdodas problēmu atrisināt, jālūdz palīdzība speciālistam, jo ar ilgstošām neērtībām nevajag samierināties. 

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk
Gripas komplikācijas – kādēļ tās var attīstīties?

Gripas komplikācijas – kādēļ tās var attīstīties?

Gripas vīruss bojā elpceļu gļotādas šūnas un būtiski vājina organisma dabiskās aizsargspējas, atstāj ...

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk