Hemoroīdi grūtniecības laikā: 4 būtiskākie attīstības cēloņi

Grūtniecības laikā sievietes ķermenis saskaras ar daudzām izmaiņām, kas var izraisīt papildus diskomfortu. Viena no šādām veselības problēmām ir hemoroīdi grūtniecības laikā, kas var kļūt īpaši izteikti trešajā trimestrī vai pēcdzemdību periodā.
Kādēļ veidojas hemoroīdi grūtniecības laikā?
Hemoroīdi ir taisnās zarnas un anālās atveres vēnu pinumi. Brīdī, kad šajā ķermeņa apvidū tiek ilgstoši traucēta asinsrite vai uz vēnu sieniņām pastiprinās spiediens, hemoroīdi var palielināties un sākt iekaist. Dzemdes palielināšanās, hormonālu izmaiņu un samazinātas fiziskās aktivitātes dēļ aptuveni 25-35% gadījumos sievietēm veidojas hemoroīdi grūtniecības laikā.
Palielināts iekšējais spiediens iegurņa zonā
Auglim attīstoties, dzemde kļūst arvien lielāka un sāk spiest apkārtējos audus un asinsvadus, it īpaši iegurņa vēnas. Šis iekšējais spiediens kavē venozo asiņu aizplūšanu no taisnās zarnas apvidus un tās sāk uzkrāties. Rezultātā vēnas paplašinās, vēnu sieniņas zaudē elastību un attīstās iekaisums. Palielināts iekšējais spiediens iegurņa zonā ir visizplatītākais cēlonis, kādēļ veidojas hemoroīdi grūtniecības laikā.
Hormonu ietekme uz zarnu darbību un asinsriti
Grūtniecības laikā sievietes organismā pastiprināti izdalās progesterons. Šī hormona galvenais uzdevums ir palīdzēt atslābināt dzemdi un sagatavot ķermeni dzemdībām. Taču līdz ar dzemdi augstais progesterona līmenis ietekmē arī citu gludo muskulatūru organismā, tostarp zarnu sieniņas. Palēlinātā zarnu muskulatūras darbība ne tikai veicina aizcietējumus, bet arī vājina vēnu sieniņu tonusu, padarot tās uzņēmīgākas pret paplašināšanos un iekaisumu.
Aizcietējumi un pārmērīga spiešana vēdera izejas laikā
Uztura paradumu maiņa, hormonālas izmaiņas un nepietiekama šķidruma uzņemšana pastiprina aizcietējumu veidošanos grūtniecības laikā. Pārmērīgi spiežot vēdera izejas laikā, palielinās iekšējais spiediens taisnās zarnas vēnās, kavējot normālu asinsriti un veicinot vēnu paplašināšanos. Ilgstošs un pastiprināts spiediens vājina vēnu sieniņas, tādēļ biežāki un smagāki aizcietējumi palielina risku, ka hemoroīdi kļūs simptomātiski un izteikti.
Samazināta fiziskā slodze un ilgstoša sēdēšana
Vēl viens būtisks faktors, kādēļ var veidoties hemoroīdi grūtniecības laikā, ir fizisko aktivitāšu samazināšana noguruma un diskomforta dēļ. Mazkustīgs dzīvesveids un ilgstoša sēdēšana kavē asins cirkulāciju, liekot venozajām asinīm uzkrāties un pastiprinot spiedienu uz vēnām. Tādējādi mazkustīgums rada labvēlīgu vidi hemoroīdu attīstībai vai saasinājumiem.
Kad ir visaugstākais risks, saskarties ar hemoroīdu radītiem simtpomiem?
Lai arī hemoroīdi var parādīties jebkurā grūtniecības trimestrī, visbiežāk raksturīgi tieši hemoroīdi grūtniecības beigās un pēcdzemdību periodā.
Grūtniecības posms |
Potenciālais homoroīdu attīstības risks |
Iemesls |
1. trimestris |
Zema, taču iespējama sievietēm ar esošām veselības problēmām |
-Nosliece uz biežiem aizcetējumiem; -mazkustīgs dzīvesveids; -nepilnvērtīgs uzturs; -jau pieredzētas hemoroīdu saasinājuma epizodes |
2. trimestris |
Vidēji augsta |
Pastiprinās visi galvenie hemoroīdu veidošanās cēloņi |
3. trimestris |
Ļoti augsta |
Maksimāli pieaug iekšējais spiediens uz iegurni |
Pēcdzemdību periods |
Ļoti augsta |
Pēcdzemdību periodā zarnu darbība var būt palēnināta un ķermenis nebūs pilnībā atguvies, tādēļ iegūtie hemoroīdi grūtniecības beigās var ne tikai saglabāties, bet arī pastiprināties |
Vai ir iespējams mazināt hemoroīdu attīstības risku?
Savlaicīgi uzsākti profilakses pasākumi var palīdzēt būtiski samazināt hemoroīdu iekaišanas riskus, vienlaicīgi uzlabojot arī vispārējo labsajūtu. Tie var būt īpaši noderīgi sievietēm, kurām jau pirms grūtniecības iestāšanās ir bijušas problēmas ar hemoroīdiem vai zarnu trakta darbību. Lai profilakses pasākumi sasniegtu vēlamo rezultātu, tie ir jāievieš pēc iespējas ātrāk un nepieciešama visaptveroša pieeja, kas ietver:
- šķiedrvielām bagātu pārtikas produktu iekļaušanu ikdienas uzturā;
- optimāla šķidruma daudzuma uzņemšanu katru dienu;
- regulāras zarnu darbības uzturēšanu;
- vieglas fiziskas aktivitātes katru dienu, piemēram, pastaigas vai grūtniecēm piemēroti vingrojumi, kas uzlabo asinsriti un mazina aizcietējumus;
- izvairīšanos no ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas, tā vietā ieteicams mainīt pozīciju ik pēc 30-60 minūtēm;
- izmantot kāju palikni, esot tualetē, jo nedaudz piepaceltas kājas palīdz atvieglot vēdera izeju;
- mīksta tualetes papīra vai intīmo mitro salvešu lietošanu, izvairoties no papildus kairinājuma.
Kā rīkoties, ja hemoroīdi grūtniecības laikā ir parādījušies?
Parādoties pirmajām aizdomām par hemoroīdiem, svarīgi atvieglot simptomus un novērst to saasināšanos. Šādam mērķim var noderēt uztura izmaiņas un nedaudz lielāka fiziska aktivitāte. Tomēr brīdī, kad hemoroīdi grūtniecības laikā kļūst izteiktāki, ir jāvēršas pie ārsta, kas konsultācijas laikā palīdzēs izvēlēties piemērotāko un drošāko ārstēšanas veidu. Simptomi, kurus nedrīkst ignorēt, ir:
- stipras vai pastāvīgas sāpes anālās atveres apvidū;
- svaigu asiņu piejaukums vēdera izejai vai asiņošana;
- jūtami sāpīgs veidojums vai pietūkums anālajā atverē, kas nepāriet;
- apgrūtināta vēdera izeja vai sajūta, ka zarnas netiek pilnībā iztukšotas.
Kā izvēlēties piemērotus medikamentus?
Ja izveidojušies hemoroīdi grūtniecības laikā, nedrīkst veikt pašārstēšanos. Individuālajai situācijai piemērotus medikamentus var ieteikt vienīgi ārsts, pirms tam rūpīgi izvērtējot grūtniecības norisi, simptomu smagumu un sievietes veselības stāvokli. Medikamentu izvēle ir individuāla, jo atkarībā no apstākļiem tā var ietvert gan lokālu ārstēšanu ar ziedēm vai svecītēm, gan sistēmisku – ar venotoniskiem medikamentiem, kas stiprina vēnu sieniņas un uzlabo asinsriti. Īpaša uzmanība ir jāvelta to lietošanas drošumam. Atbilstošu medikamentu izvēle palīdzēs ne tikai efektīvi atvieglot simptomus, bet arī samazināt komplikāciju riskus turpmākajos grūtniecības posmos un pēcdzemdību periodā.
Ko piedāvā InternetAptieka.lv?
InternetAptieka.lv ir pieejams daudzveidīgs medikamentu klāsts hemoroīdu izraisītu sāpju, pietūkuma un iekaisuma mazināšanai, piemēram:
- Detralex 500 mg apvalkotās tabletes, kas kā aktīvo vielu satur mikronizētu attīrītu flavonoīdu frakciju – no 90% diosmīna un 10 % flavonoīdu hesperidīna. Detralex ir vēnu tonusu palielinošs un asinsvadus aizsargājošs līdzeklis, kuru izmanto hemoroīdu izraisītu simptomu ārstēšanai. Ieteicams lietot pa divām tabletēm dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Troxevasin 2% gels ar aktīvo vielu trokserutīnu. Šim medikamentam piemīt pretiekaisuma iedarbība uz audiem ap asinsvadiem, tādēļ to lieto visapatverošai hemoroīdu ārstēšanai. Ieteicams gelu uzklāt divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Procto-glyvenol krēms iekšējo un ārējo hemoroīdu ārstēšanai ar aktīvajām vielām tribenozīdu un lidokaīnu. Medikaments palīdz nekavējoties atvieglot hemoroīdu izraisīto niezi, dedzinošo sajūtu un sāpes. Akūtu simptomu gadījumā ieteicams krēmu uzklāt divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Noderīgi
InternetAptieka.lv palīdz ērti, ātri un izdevīgi iegādāties visu nepieciešamo rūpēm par savu veselību un labsajūtu. Līdztekus izdevīgiem piedāvājumiem un atlaidēm, nodrošinām arī piegādes visā Latvijā. Taču pirms pasūti nepieciešamos medikamentus grūtniecības laikā – neaizmirsti konsultēties ar ārstu!