Gripas komplikācijas – kādēļ tās var attīstīties?

Gripas vīruss bojā elpceļu gļotādas šūnas un būtiski vājina organisma dabiskās aizsargspējas, atstājot to neaizsargātu pret citām infekcijām un veicinot iekaisuma pastiprināšanos. Īpaši bīstama šī mijiedarbība starp vīrusu un novājinātu organismu ir cilvēkiem, kuru imūnsistēma jau ir vājāka, jo šādā situācijā biežāk veidosies gripas komplikācijas.
Kā attīstās gripas komplikācijas?
Vidēji gripas komplikācijas rodas 10-20% no visiem saslimšanas gadījumiem, taču riska grupām komplikāciju risks ir daudz augstāks – 30-50%. Komplikāciju veids ir atkarīgs no tā, kā gripas vīruss ietekmē novājināto imūnsistēmu konkrētajam cilvēkam.
Biežākās komplikācijas pēc gipas |
Cēlonis |
Bronhīts |
Gripas vīruss bojā bronhu gļotādu, iznīcinot skropstiņepitēliju, tādēļ pastiprinās iekaisums |
Pneimonija jeb plaušu karsonis |
Bojātās augšējo elpceļu gļotādas dēļ sekundārās infekcijas iekļūst dziļāk elpceļos |
Sinusīts |
Iekaisums pastiprina deguna gļotādas pietūkumu un gļotu uzkrāšanos deguna blakusdobumos |
Otīts jeb vidusauss iekaisums |
Infekcija no deguna dobumiem vai rīkles Eistāhija kanāla var nonākt līdz ausij |
Sirds problēmas, piemēram, miokardīts, perikardīts |
Ja gripas vīruss netiek attbilstoši ārstēts un netiek samazināta organisma slodze, infekcijas radītais iekaisums var ietekmēt arī sirds muskulatūru |
Ilgstošs nogurums |
Cīņa ar infekciju prasa daudz enerģijas, tādēļ pēc izslimošanas imunitāte ir ļoti novājināta un spēku atjaunošanai var būt nepieciešams daudz vairāk laika |
Kādas ir riska grupas?
Gripas komplikācijas var attīstīties ikvienam, taču noteiktām cilvēku grupām risks ir ievērojami augstāks. Bērniem, senioriem, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām un grūtniecēm imūnsistēmas darbība ir vājāka, tādēļ daudz biežāk var veidoties komplikācijas pēc gripas izslimošanas.
Seniori
Vecāka gadagājuma cilvēkiem gadu gaitā imūnsistēmas efektivitāte ir dabiski samazinājusies – tā uz infekcijām reaģē lēnāk un mazāk efektīvi. Turklāt, daudziem senioriem papildus komplikāciju risku rada hroniskas saslimšanas.
Bērni
It īpaši bērniem, kas ir jaunāki par pieciem gadiem, imūnsistēma vēl tikai attīstās un var nespēt vēl pietiekami efektīvi atpazīt un kontrolēt vīrusa infekcijas. Bērnu elpceļi ir arī šaurāki nekā pieaugušajiem, tādēļ pat neliels iekaisums var straujāk attīstīties. Bērniem raksturīgākās komplikācijas pēc gripas ir:
- vidusauss iekaisums;
- bronhīts;
- augšējo elpceļu infekcijas.
Grūtnieces
Grūtniecības laikā ķermenī notiek hormonālas izmaiņas, kas dabiski samazina imūnsistēmas aktivitāti. Tas nepieciešams, lai ķermenis neatgrūstu augli, taču vienlaicīgi padara grūtnieci uzņēmīgāku pret vīrusa infekcijām. Cīņu ar infekcijām apgrūtina arī elpošanas un sirds un asinsvadu sistēmu darbības izmaiņas.
Cilvēki ar hroniskām slimībām
Tādas hroniskas saslimšanas kā cukura diabēts, astma vai sirds un asinsvadu slimības padara organismu jutīgāku pret jebkuru infekciju. Cilvēkam ar hroniskām slimībām, saslimstot ar gripas vīrusu, ne tikai saasinās esošās saslimšanas, bet var arī attīstīties jaunas.
Cilvēki ar novājinātu imunitāti
Šajā riska grupā ietilpst HIV/AIDS, onkoloģisko un autoimūno slimību pacienti, kā arī orgānu transplantāciju saņēmēji un visi, kas lieto imūnsupresīvus medikamentus. Ārstēšanās dēļ viņu organisms vairs nespēj pietiekami aktīvi reaģēt uz infekciju, tādēļ vīruss izplatās plašāk un dziļāk.
Cilvēki, kuru ikdiena ir saistīta ar pastāvīgu fizisku vai emocionālu noslodzi
Hronisks stress, miega trūkums un fiziska pārslodze vājina organisma imūnsistēmu. Tāpēc arī šķietami veseliem un aktīviem cilvēkiem var attīstīties gripas komplikācijas, it īpaši, ja gripas ārstēšanas laikā netiek ievērots atpūtas režīms.
Kā atpazīt komplikācijas pēc gripas?
Lai varētu atšķirt gripas komplikācijas no jaunas infekcijas, svarīgi sekot līdzi simptomu attīstībai. Ja attīstījušās komplikācijas pēc gripas:
- simptomi atgriezīsies pēc īsa uzlabojuma;
- simptomi kļūst smagāki, nevis pakāpeniski samazinās;
- parādās lokalizētas sāpes vai spiediens ap acīm, ausīs, pieres vai vaigu daļā;
- nespēks, apetītes zudums un ilgstošs nogurums nepāriet pat pēc 10-14 dienām.
Kā ārstēt gripas komplikācijas?
Pirms ārstēšanas uzsākšanas ieteicams konsultēties ar ārstu. Prioritāte ir simptomu mazināšana, lai atvieglotu pašsajūtu un novērstu nekontrolētu iekaisuma attīstību. Šim mērķim InternetAptieka.lv plašajā medikamentu klāstā atradīsi:
- Bronchial Balsam balzāms ar tādām aktīvajām vielām kā mentolu, anīsa ēterisko eļļu un paprikas tinktūru. Šo līdzekli lieto kā palīglīdzekli augšējo elpceļu saslimšanu gadījumā, lai mazinātu kakla iekaisuma simptomus. Pieaugušajiem un bērniem, kas ir vecāki par 12 gadiem, ieteicams lietot pa divām tējkarotēm ik pēc stundas. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- ACC Long 600 Sandoz putojošās tabletes ar aktīvo sastāvdaļu acetilcisteīnu. Putojošās tabletes tiek lietotas gļotu šķīdināšanai un atkrēpošanas atvieglošanai elpceļu slimību gadījumā. Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 14 gadiem, ieteicams lietot pa ½ tabletei vienu reizi dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Vibrocil deguna pilieni ar aktīvajām vielām fenilefrīnu un dimetindēna maleātu.Vibrocil deguna pilienus lieto deguna tūskas mazināšanai saaukstēšanās un iesnu gadījumā. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicams lietot pa trīs līdz četriem pilieniem katrā nāsī, trīs līdz četras reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Pini Compositus sīrups ar tādām aktīvajām vielām kā strutenes un priežu šķidrie ekstrakti, kalcija laktāts, fenheļa tinktūra un kodeīna fosfāts. Šo līdzekli lieto kā palīglīdzekli augšējo elpceļu iekaisumu gadījumos, lai palīdzētu mazināt klepu un veicinātu atkrēpošanu. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicams lietot pa vienai karotei trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Svarīgi
Gripas komplikācijas attīstās pakāpeniski. Tādēļ īpaši svarīga ir atbildīga rīcība gripas gadījumā – ievērojot atpūtu, lietojot atbilstošus medikamentus un stiprinot imunitāti. InternetAptieka.lv piedāvā visu nepieciešamo efektīvai simptomu mazināšanai.