KĀ PASARGĀT SEVI NO VĪRUSIEM

KĀ PASARGĀT SEVI NO VĪRUSIEM

Visapkārt klejo dažādi vīrusi. Jo lipīgāks vīruss, jo lielāka piesardzība jāievēro. Lai no tiem izvairītos, nepieciešams apzināties, kā konkrēti vīrusi izplatās, līdz ar to no tā arī ir jāizvairās. Lai gan vīrusa avoti mēdz būt dažādi, visbiežāk tas tiek nodots no inficētā vai no pārnēsātāja ar to saskarē esošajiem cilvēkiem, tāpēc ir vispārpieņemtas prakses, ko iesaka arī Slimību kontroles un profilakses centri.

Regulāri mazgā rokas

Īpaši pēc sabiedrisku vietu apmeklēšanas, saskarsmes ar kādu vai šķaudīšanas rokas nedrīkst likt tuvumā pie sejas un pēc iespējas ātrāk tās ir jānomazgā. Vislabāk to darīt siltā ūdenī ar ziepēm vismaz 30 sekundes. Ja ziepes uz doto mirkli nav pieejamas, nēsā līdzi un izmanto roku dezinfekcijas līdzekli, kas satur vismaz 60% alkohola.

Izvairies no cieša kontakta

Izvairies no cieša kontakta ar slimniekiem, tomēr distancēšanās jāievēro arī ar citiem cilvēkiem, jo, pat ja slimības simptomi vēl nav acīmredzami un pats cilvēks domā, ka viņš ir vesels, pavisam iespējams, viņš jau ir inficējies un tik pat vienkārši vīrusu var nodot tālāk. Aktīvākos vīrusa periodos iesakām atturēties arī no tuvākiem sveicināšanās žestiem un sarokošanās.

Ievēro piesardzību, lai pasargātu arī citus

Ja tev parādās vīrusa simptomi, paliec mājās. ( Ja ir aizdomas par COVID-19, zvani 8303.) Ja saslimšanas gadījums ir smags un nepieciešama medicīniskā palīdzība, zvani ātrajai palīdzībai vai konsultējies ar ģimenes ārstu, lai atrastu pareizāko risinājumu konkrētajā situācijā. Ne vienmēr prātīgi ir uzreiz doties uz slimnīcu, jo tas pakļauj riskam arī ārstus.

Ja esi slims un ir nepieciešamība kaut kur pārvietoties, vai dzīvo kopā ar citiem cilvēkiem, noteikti lieto sejas masku (ja neesi slims, nav nepieciešamības to lietot). Sejas masku ieteicams lietot arī līdzcilvēkiem, kas rūpējas par slimo.

Šķaudot un klepojot piesedz muti

Klepus un šķaudīšanas situācijās pa rokai vislabāk ir turēt vienreizējos kabatas lakatiņus, kur ieklepot vai iešķaudīt, pēc tam to uzreiz izmetot. Ja kabatas lakatiņi nav līdzi vai nepaspēj tos izvilkt, tad šķaudi elkoņa locītavā, nevis plaukstā! Noteikti vēlams pēc tam arī nomazgāt uzreiz rokas.

Tīriet un dezinficējiet

Katru dienu ieteicams tīrīt un pēc tam dezinficēt bieži aizskartās virsmas – galdus, durvju rokturus, gaismas slēdžus, tālruņus, tastatūru, tualeti utml. – lai neizplatītu baktērijas jeb slimības ierosinātājus.

Stiprini imunitāti un rūpējies par savu vispārējo veselību ikdienā

Regulāras un sabalansētas maltītes, pastaiga svaigā gaisā, sporta aktivitātes, regulāra ūdens dzeršana – pavisam vienkāršas un ikdienišķas lietas, kas stiprina mūsu imunitāti un nodrošinot lielāku aizsardzību pret vīrusiem.

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk