Viss, kas jāzina par zobu šķilšanos zīdainim
Zobu šķilšanās – tā ir dabiska mazuļa attīstības stadija. Tas ir svarīgs un samērā sarežģīts periods gan mazulim, gan arī viņa vecākiem. Mazulim sāp, viņš nesaprot kas notiek, kļūst nemierīgs un niķīgs. Rūpējieties par mazuli šajā periodā, lai tas paietu pēc iespējas vieglāk!
Zobu šķilšanās simptomi
Zobu šķilšanās bērniem var izraisīt diskomfortu. Zobu šķilšanās simptomi bieži ietver pastiprinātu siekalošanos, košļājamā paradumu palielināšanos un smaganu kairinājumu, kas var izraisīt apsārtumu un pietūkumu. Bērni var kļūt nemierīgi un raudulīgi, kā arī var būt grūtības gulēt. Dažreiz var novērot arī vieglu temperatūras paaugstināšanos un izsitumus ap muti.
Pamata simptomi zobu šķilšanās laikā:
- Smaganu pampums, apsārtums un nieze
- Paaugstināta siekalu izdalīšanās
- Mazulis visu bāž mutē
- Samazinās apetīte
- Niķīgums un aizskaitināmība
- Nemierīgs miegs
- Paaugstināta ķermeņa temperatūra
- Gremošanas traucējumi
Šie simptomi parasti ir īslaicīgi un izzūd, kad zobi izšķiļas. Lai mazinātu diskomfortu, var izmantot speciālus zobu graužamos vai nomierinošas želejas, kā arī konsultēties ar pediatru, ja nepieciešams.
Zobu šķilšanās secība
Zobu formēšanās notiek aptuveni 40-ajā grūtniecības dienā. Piena zobu šķilšanās parasti sākas 6-8 mēnešu vecumā. Taču vajadzētu atcerēties, ka katrs mazulis ir individuāls un nelielas atšķirības pamata rādītājos ir pilnīgi normālas. Individuālas zobu šķilšanās perioda īpatnības parasti ir iedzimtas. Daudzi pediatri saka, ka zobu šķilšanās termiņš ir atkarīgs arī no bērna dzimuma – meitenēm tas parasti notiek mazliet agrāk un ātrāk. Šajā periodā vecākiem ir svarīgi būt pacietīgiem un sniegt nepieciešamo atbalstu savam bērnam. Regulāra smaganu masāža un speciālu graužamo rotaļlietu izmantošana var palīdzēt mazināt sāpes un diskomfortu. Ja bērnam šķiet īpaši grūti, var izmantot arī pretsāpju līdzekļus, taču vienmēr konsultējoties ar ārstu. Nepieciešams pievērst uzmanību arī bērna vispārējam veselības stāvoklim, jo zobu šķilšanās laikā imūnsistēma var būt mazliet vājāka. Laba higiēna un rūpes par mutes dobumu palīdzēs nodrošināt veselīgu zobu attīstību nākotnē.
Kā palīdzēt mazulim zobiņu šķilšanās laikā?
Zobu šķilšanās periods var nākt kopā ar sāpēm, miega un apetītes traucējumiem, tāpēc līdzekļu arsenāls, kas tiek izmantots šajā gadījumā ir sākot no zobu košļājamiem riņķiem un beidzot ar dažādiem ārstniecības līdzekļiem.
Smaganu masāža
Smaganu masāža ir viegla smaganu masēšana ar pirkstu apkārt vietai, kur šķiļas zobs. Lai to veiktu, nepieciešams rūpīgi nomazgāt rokas, īpašu uzmanību pievēršot zonai zem nagiem, un pēc tam vēl apstrādāt rokas ar antiseptiķi. Tā kā masāžas laukums ir maziņš, vislabāk to veikt ar mazo pirkstiņu. Smaganas jāmasē ar apļveida kusībām no priekšas, no aizmugures un sānos. Šādas pat manipulācijas var veikt ne tikai ar pirkstu, bet ar silikona masāžas birstīti – uzpirksteni.
Zobgraužņi
Tie ir paredzēti, lai novērstu nepatīkamās sajūtas piena zobu šķilšanās laikā. Zobgrauznis var būt izgatavots no silikona, gumijas vai koka. Vislabāk, izvēlēties zobgrauznīti bez sīkām, un slikti nostiprinātām detaļām, kuras mazulis var nejauši norīt. Zobgrauznim ir jābūt ar dažādu tekstūru virsmām, kuras pamasēs un nomierinās sakairinātās mazuļa smaganas.
Geli zobu šķilšanās laikā
Šobrīd ir iespējams iegādāties lielu daudzumu dažādu gelu, kas bērniem atvieglo sāpju simptomus zobu šķilšanās laikā. Nosacīti tos var iedalīt 3 kategorijās:
- Sintētiskie geli (to pamata komponents ir anestētiķis, piemēram, lidokaīns, polidakonols utt)
- Kombinētie geli (anestētiķis + augu ekstrakti)
- Geli uz augu ekstraktu pamata
Svarīgi atzīmēt, ka lidokaīns – tas ir ārstniecisks līdzeklis, anestētiķis. Ļoti bieži, lidokaīns sajaucoties ar siekalām, var padarīt nejūtīgu visu muti. Jaunākiem bērniem, tas var izraisīt mēles nējūtīgumu, un līdz ar to, traucēt rīšanas procesam un izraisīt aizrīšanos ar siekalām.
Iesakam Jums izvelēties gelus, kas nesatur anestētiķus vai analgētiķus. Pievērsiet uzmanību bērnu gelam zobiņu šķilšanās laikā Dentinale® natura. Tā pamata sastāvs – dabīgi ekstrakti: alvejas sula, kumelītes un bosvēlijas ekstrakti, sniedz pretiekaisuma, brūču dziedējošu un antiseptisku iedarbību. Šis gels nesatur lidokaīnu, taču tam ir pretsāpju iedarbība pateicoties bosvēlijai – dabīgs pretiekaisuma līdzeklis. Gels Dentinale® natura veido uz smaganām aizsargplēvīti un samazina iekaisumu. Tiek ražots pazīstamā farmācijas uzņēmumā Montefarmaco (Itālijā).
Pats svarīgākais ir sniegt mazulim pēc iespējas vairāk mīlestības un tad, šis grūtais, bet tik ļoti svarīgais posms paies daudz vieglāk!