Atopiskais dermatīts uz bērna ķermeņa
Atopiskais dermatīts ir ļoti bieži sastopama neinfekcioza ādas slimība, ar kuru visā pasaulē slimo 2–5% pieaugušo un līdz pat 10–20% bērnu. Tā ir hroniska saslimšana, proti, slimības simptomi var saglabāties ļoti ilgi, tomēr zīdaiņi un bērni no atopiskā dermatīta simptomiem var arī „izaugt”. Atopiskajam dermatītam parasti ir divas atšķirīgas fāzes – neaktīvā fāze („remisija”) un aktīvā jeb akūtā fāze („saasinājums”). Atbilstoša ādas kopšana var mazināt diskomfortu gan remisijas, gan saasinājuma fāzē.
KAS IR ATOPISKAIS DERMATĪTS?
Atopiskais dermatīts (jeb atopiskā ekzēma) ir ādas slimība, kas kļūst arvien izplatītāka un skar pieaugušos, zīdaiņus un bērnus visā pasaulē neatkarīgi no viņu ādas krāsas. Visbiežāk ar atopisko dermatītu slimo bērni – 90% gadījumu pirmie slimības simptomi parādās līdz piecu gadu vecumam. Bērniem pieaugot, simptomi bieži vien izzūd. Pieaugušā vecumā atopiskā dermatīta pirmie simptomi parādās ļoti reti.
Slimības simptomi parādās uz galvas ādas (tā sauktā „piena krevele”), sejas un ķermeņa, taču slimības pazīmes un slimības biežāk skartās ķermeņa daļas zīdaiņiem, bērniem un pieaugušajiem atšķiras.
Zīdaiņiem pirmie simptomi var parādīties jau 2–3 mēnešu vecumā. Parasti pēkšņi parādās izsitumi, un āda kļūst sausa, zvīņaina un niezoša. Slimības saasinājuma laikā iekaisusī āda var sulot. Zīdaiņiem atopiskā dermatīta simptomi parasti parādās uz sejas, sevišķi uz vaigiem, un uz galvas ādas (tā sauktā „piena krevele”), ceļgaliem un elkoņiem. Autiņbiksīšu zonā atopiskais dermatīts zīdaiņiem parādās ļoti reti. Autiņdermatīta simptomi ir ļoti līdzīgi, taču autiņbiksīšu zonā ir pārāk mitra vide, lai tur attīstītos atopiskais dermatīts.
Bērniem, kuriem atopiskais dermatīts parādās vēlāk (laikā no divu gadu vecuma līdz pubertātei), parasti uz ķermeņa parādās sausi izsitumi un niezoši, zvīņaini ādas laukumi. Āda ir nelīdzena, bieza un raupja. Simptomi parasti parādās uz elkoņu un ceļgalu locītavu ādas, uz kakla, plaukstas locītavām, potītēm un/vai ādas krokās starp sēžu un augšstilbiem. Eiropeīdās rases bērniem simptomi parasti parādās locītavu iekšpusē – elkoņu un plaukstas locītavu iekšpusē, pacelē un potītes priekšpusē. Ekvatoriālās un mongoloīdās rases bērniem simptomi parasti parādās locītavu otrā pusē, piemēram, uz ceļgaliem vai uz elkoņiem.
Pieaugušajiem atopiskā dermatīta gadījumā sejas un ķermeņa āda kļūst ļoti sausa un zvīņaina un nepārtraukti niez.
Atopiskajam dermatītam parasti ir divas atšķirīgas „fāzes”. Neaktīvajā (jeb „remisijas”) fāzē āda ir ļoti sausa, viegli sakairināma un zvīņaina. Āda katru dienu ir jāmitrina. Aktīvajā (jeb „saasinājuma”) fāzē simptomi ir daudz izteiktāki. Lai nomierinātu iekaisušo ādu un mazinātu niezi, ir jāizmanto ārīgi lietojami ārstniecības līdzekļi.
Šī slimība var būt ļoti mokoša ne tikai slimajiem bērniem, bet arī viņu vecākiem, jo vecākiem var būt ļoti grūti atturēt bērnus no kasīšanās. Bērni, jo īpaši zīdaiņi un mazuļi vecumā līdz trim gadiem, dažkārt berzē ķermeni pret gultasveļu, paklājiem un citām virsmām, lai atvieglotu niezi. Tas var izraisīt ādas infekciju attīstību. Bērnam var rasties problēmas ar gulēšanu – tas vecākiem rada papildu grūtības un satraukumu.
Tomēr efektīva ārstēšana un pareiza ādas kopšana var būtiski mazināt diskomfortu.