Traumas vasarā!? Jā, tās var piemeklēt arī tevi!

Vasara – sezona, kad skola beidzas un saule sākas. Dienas kļūst garākas un siltākas, līdz ar to arī mēs cenšamies baudīt skaisto laiku, tverot D vitamīnu un pavadot daudz laika svaigā gaisā, vingrojot, skrienot ar bērniem piemājas parciņā, dodoties uz pludmali, rušinoties dārzā un darot citas šim laikam raksturīgas lietas.

Lai gan vasara var būt brīnišķīgs laiks, lai dotos ārā un izbaudītu dabu, ir nepieciešama piesardzība un pavisam vienkārši un ikdienišķi pasākumi, lai pasargātu sevi no nevajadzīgām traumām, tāpēc piedāvājam jums vienkāršus padomus, lai varat saglabāt vasaras jautrības devu un iztikt bez ievainojumiem un stresa.

 

Dārzkopībā izmantojiet atbilstošus instrumentus

Ceļgala sāpes, muguras sāpes un ar to saistītie ievainojumi var rasties tupot uz ceļiem un noliecoties, kopojot dārzu. Mēģiniet izmantot ķeblīti, instrumentus ar pagarinājumiem vai gariem rokturiem vai apsveriet ierīkot dobīti jeb dārziņu pacēlumā, lai aizsargātu muguru un ceļus.

Vasarā, protams, liels laiks tiek veltīts mauriņa pļaušanai, tāpēc vēlamies atgādināt, ka pirms pļaujmašīnas tīrīšanas, apkopes un mazgāšanas, ir jānoslāpē motors un jāatvieno no elektrības, lai neradītu sev apdraudējumu.

Aizsardzība pret kukaiņiem un citām radībām

 

Ērces, lapsenes, bites, odi, dunduri, čūskas un citas radības var traucēt tavu pikniku, pārgājienu vai kādu sportisku aktivitāti. Velc piemērotu apģērbu un izmanto pretinsektu līdzekļus, ja dodies uz vietu, kur šādi kaitēkļi ir bieži sastopami.

  • Ja tiek pamanīts ērces kodums, nepieciešams to izvilkt pēc iespējas ātrāk un nodot pārbaudei ārstam.
  • Ja ir iekodusi čūska, pēc iespējas ātrāk ir jāvēršas pie ārsta. Atceries – ja, ieraugot čūsku, to neaiztiksi un nekaitināsi, tā neko tev nedarīs, jo kož tikai sajūtot draudus.
  • Bites dzēliena gadījumā nepieciešams izvilkt dzeloni, kas palicis koduma vietā un pielikt ledu. Ja ir alerģiska reakcija, noteikti jāvēršas pie ārsta.

 

Apdegumi

Vasara jaukais laiks bieži vien vilina “virtuvi” jeb grilu izvilkt ārā, lai paceptu gaļu, vai vienkārši vēsākos vasaras vakaros iekurināt ugunskuru, lai paceptu desiņas, vai vienkārši pasildītos un pabūtu kopā. Līdzi šīm aktivitātēm nāk arī risks sevi savainot. Bieži tiek pieļauta kļūda, ka ogles jeb malka, kas jau deg, tiek apliets ar degšķidrumu, kas izraisa lielu uzliesmojumu un var aizdedzināt arī pašu pudeli, līdz ar to tiek gūts apdegums. IEVĒROJIET! Degšķidrums ir jāuzlej uz vēl neaizdedzinātām oglēm, vai uz malkas, jāļauj tam iesūkties, un tikai tad to var aizdedzināt. Tā pat ir jāuzmanās arī ar citiem viegli uzliesmojošiem šķidrumiem. Papildus aizsardzībai var izmantot aizsargcimdus. Noteikti ir jāuzmana, lai bērni nepiedur rokas karstam grilam vai paši nesāk spēlēties ar uguni, piemēram, cepot desiņas vai “māršmelovus”. Izvēloties nepiemērotu ugunskura vietu var nodarīt pāri ne tikai sev, bet izraisīt arī kūlas ugunsgrēkus, kas nodara lielu postījumu dabai, tāpēc, dodoties piknikā ārpus savas teritorijas, svarīgi ir izvēlēties ugunskuram speciāli atvēlētu vietu.

 

Sagriešanās

Vasara sniedz to auru, kad gribās baudīt dabu – doties laukā basām kājām, sajust mīksto mauriņu zem kājām un baudīt kā pludmales smiltis iztek caur pirkstiem. Tomēr arī šī bauda mēdz sagādāt nepatīkamus pārsteigumus, jo, diemžēl, ne visi mēdz savākt savus atkritumus (stikli u.c.) un arī daba mēdz sarūpēt kādu asāku dabas rotu (akmentiņus, kokus, gliemežvākus, mazās zivtiņas ar asām spurām, kas tiek izskalotas jūras krastā utml.). Basu kāju prieks ir patīkams, tomēr iesakām to bez rūpēm baudīt sev zināmās – tīrās teritorijās, savukārt, nokļūstot ne tik zināmā vietā, vairāk skatīties zem kājām, pārliecinoties, vai nekur nav kāds nepatīkams pārsteigums, tomēr atgādinām, ka tos ne vienmēr var ieraudzīt, tāpēc varbūt labāk, saudzējot savas pēdiņas no traumām, ir uzvilkt apavus vietās, kur neesi pārliecināts par tās tīrību.

Ja nu tomēr nākas sagriezties, neuztraucies – līdz kāzām sadzīs! Tomēr stipra ievainojuma gadījumā vispirms ar tīru marli, auduma gabalu ir jāuzspiež uz sagrieztās vietas, lai apturētu asiņošanu. Kad tā ir apturēta, to prātīgi jānotīra ar ūdeni un tad var uzklāt antibiotisku ziedi un apsiet ievainoto vietu ar marli. Ja ievainojums ir liels, noteikti vērsies pēc palīdzības pie ārsta.

 

Iesildies pirms fiziskām aktivitātēm

Vasara ir populārs laiks dažādām kopīgām aktivitātēm un spēlēm. Noteikti neaizmirsti sagatavot sevi un savu ķermeni pirms šādām slodzēm, lai negūtu fiziskas traumas un ķermenis būtu gatavs lielākām slodzēm. Turklāt nedrīkst piemirst izstaipīties arī pēc šīm aktivitātēm, lai atslābinātu ķermeni un saspringtos muskuļus. Arī piemērots apģērbs un apavi nav maznozīmīgi, lai pasargātu tevi no traumām!

 

Nepeldi nezināmās vietās

Peldēšana daudziem no mums sagādā lielu prieku vasarā, tomēr nedrīkstam būt pārdroši.

  • Nenirsti un nelec uz galvas seklās un nezināmās ūdens tilpnēs;
  • Uzmanies no asiem priekšmetiem, kas mēdz atrasties ūdenī;
  • Nepārvērtē savus spēkus un nepeldi pārāk dziļi un pārāk tālu, jo tev ir jātiek arī atpakaļ!

 

 

Ir svarīgi ikdienā pārdomāt par gaidāmajiem pasākumiem un plāniem, lai tiem pienācīgi sagatavotos – gan paņemot nepieciešamos aizsarglīdzekļus, gan velkot piemērotu apģērbu, gan sagatavojot sevi fiziski un garīgi.

 

Sargi sevi un savus tuvos un apdomā sekas laicīgi!

Saistīti raksti

Kā pasargāt sevi no traumām, esot aktīvam

Lasīt vairāk

Acu sāpes un kā ar tām tikt galā

Lasīt vairāk
SĀPES CEĻOS UN GRŪTĪBAS KUSTĒTIES – VAI MAN IR OSTEOARTRĪTS?

SĀPES CEĻOS UN GRŪTĪBAS KUSTĒTIES – VAI MAN IR OSTEOARTRĪTS?

Lasīt vairāk