SĀPES CEĻOS UN GRŪTĪBAS KUSTĒTIES – VAI MAN IR OSTEOARTRĪTS?

SĀPES CEĻOS UN GRŪTĪBAS KUSTĒTIES – VAI MAN IR OSTEOARTRĪTS?

Osteoartrīts ir visizplatītākais artrīta veids, ko mēdz dēvēt arī par deģeneratīvu artrītu. Tā ir hroniska locītavu slimība, kuru izraisa pakāpeniska locītavas skrimšļu nodilšana.  Radītās pārmaiņas locītavā noved pie locītavas disfunkcijas un sāpēm. Visbiežāk osteoartrīts skar ceļa un gūžas locītavas.

OSTEOARTRĪTA ATTĪSTĪBAS RISKA FAKTORI:

  • Vecums – jo lielāks ir vecums, jo vairāk pieaug risks, ka attīstīsies osteoartrīts. Vairāk skar pusmūža cilvēkus. Virs 65 gadiem 50% cilvēku un virs 75 gadiem 80% cilvēku var konstatēt osteoartrītu.
  • Iedzimtība – ja kādam no radiniekiem ir bijis osteoartrīts, pastāv augsts risks, ka laika gaitā arī ģimenes locekļiem veidosies locītavu pārmaiņas.
  • Pēcmenopauzes izmaiņas – arvien vairāk tiek pētīta osteoartrīta saistība ar menopauzes iestāšanos. Domājams, ka pietiekams estrogēnu līmenis spēj pasargāt pacientes no osteoartrīta attīstības.
  • Traumas – dzīves laikā gūtās traumas vairākkārtīgi palielina risku osteoartrīta attīstībā. Saistāms ar akūtu traumatisku skrimšļu bojājumu, piemēram, akūtu menisku, krustenisko saišu plīsumu, kaulu lūzumiem un mežģījumiem.
  • Atkārtota, liela fiziska slodze – ja dzīves laikā ir bijusi paaugstināta slodze uz locītavām, piemēram, maratona skrējējiem, arī palielinās risks osteoartrīta attīstībai.
  • Liekais svars – virssvars un aptaukošanās trīs reizes palielina osteoartrīta attīstības risku, izraisot locītavas struktūras nepareizu funkcionēšanu. Pētījumos pierādījies, ja tiek samazināts svars un ķermeņa masas indekss ir robežās no 18,5 līdz 25, tad ir mazāks sāpju sindroms un osteoartrīts nav tik izteikts.
  • Dzīvesveids – pierādīts, ka smēķēšana izraisa vēl lielāku skrimšļa destrukciju un atbilstoši palielina arī sāpju simptomātiku. Alkohola lietošana arī paaugstina osteoartrīta risku.

OSTEOARTRĪTA IZPAUSMES

Pārmaiņas var attīstīties vairāk nekā vienā locītavā, tāpēc svarīgi noteikt osteoartrīta izplatību. Agrīni un vieglas slimības gadījumā sāpes kustību laikā var būt epizodiskas. Vēlāk un smagas slimības gadījumā sāpes var būt pastāvīgas un var traucēt pat naktsmieru.

Pacientiem ar ceļa locītavas osteoartrītu ir sāpes celī un ap celi, kas parasti palielinās, nesot smagumus, un mazinās pēc atpūtas, ir raksturīgs rīta stīvums.

Gūžas locītavas osteoartrīts mēdz būt retāk nekā ceļa locītavas osteoartrīts, tomēr tam ir smagākas izpausmes. Klibošana var ilgāku laiku neizpausties, taču tā var parādīties pēc ilgstošas staigāšanas. Stabila klibošana saistīta ar sāpēm gūžas locītavā un kājas saīsināšanos (augšstilba kaula deformācijas/nodilšanas dēļ). Sāpes novēro cirkšņa rajonā un augšstilba priekšējā daļā, kā arī ir novērojams rīta stīvums.

OSTEOARTRĪTA TERAPIJA

Osteoartrīta terapijai ir divas pieejas: 1) ne-medikamentoza; 2) medikamentoza. Ne-medikamentoza terapija ietver sevī liekā svara samazināšanu, diētas ievērošanu (pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs), fiziskas aktivitātes, kā vingrošanu mājas apstākļos vai došanos pastaigā.

VINGRINĀJUMI CEĻA LOCĪTAVAI

 

Vairāk informācijas par vingrinājumiem ŠEIT (angļu valodā).

Medikamentozai terapijai ir vairākas opcijas: 1) simptomātikas lēnas iedarbības zāļu lietošana (SYSADOA- symptomatic slow-acting drugs), 2) pret-sāpju zāļu lietošana, 3) recepšu medikamentu lietošana.

SYSADOA jeb simptomātikas lēnas iedarbības zāles ir tādas, kurām ir lēns iedarbības sākums, bet ilgstoša iedarbība. Šai zāļu grupai pieder PIASCLEDINE 300mg kapsulas. PIASCLEDINE ir bezrecepšu zāles, kuru sastāvā ir sojas pupiņu un avokado nepārziepjojamas eļļas.

PIASCLEDINE lieto pieaugušajiem, lai atvieglotu ceļa locītavas osteoartrīta simptomus, piemēram, sāpes un pārvietošanās grūtības. Pilnīgu iedarbību var novērot pēc vairākām nedēļām, un parasti tā turpinās pēc ārstēšanās pārtraukšanas.

PIASCLEDINE darbības mehānismam ir tieša un netieša iedarbība, kas veicina skrimšļa ārpusšūnu matricas makromolekulu sintēzi (anabolisks process), kā arī iedarbība vērsta uz skrimšļa ārpusšūnu matricas komponentu degradācijas ierobežošanu (katabolisks process). Visa iepriekš minētie iedarbības veidi raksturo PIASCLEDINE lietošanas iespējamo pozitīvo ietekmi uz skrimšļa ārpusšūnu matricas komponentu atjaunošanu un aizsardzību.

 

Lietošana: 1 kapsula dienā, kapsula jānorij vesela, nesakošļājot to, uzdzerot glāzi ūdens, ēšanas laikā. Ja vien ārsts nav devis īpašus norādījumus, ilgstošai osteoartrīta simptomu ārstēšanai lietojiet šīs zāles vismaz 3 mēnešus, taču tās var lietot līdz pat 6 mēnešiem.

 

PIASCLEDINE efektivitāte un drošums ir pierādīts vairākos pētījumos un novērojumos, kuros pacientiem uzlabojās gan sāpju, gan algofunkcionālie rādītāji.

Avots:

1. https://arsts.lv/jaunumi/olga-civzele-elina-ozola-diagnoze-osteoartrits-vai-vieniga-iespeja-staigat-un-dzivot-bez-sapem-ir

2. www.arthrolink.com

3. PIASCLEDINE zāļu apraksts

Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Saistīti raksti

Kā pasargāt sevi no traumām, esot aktīvam

Lasīt vairāk

Acu sāpes un kā ar tām tikt galā

Lasīt vairāk

Traumas vasarā!? Jā, tās var piemeklēt arī tevi!

Lasīt vairāk