Kā tikt vaļā no aukstumpumpas?

Kā tikt vaļā no aukstumpumpas?

Herpes vīrusa infekcija pasaulē pazīstama jau izsenis, bet par vīrusu to sāka dēvēt tikai 1940. gados. Šeit apskatīsim, kas tieši ir herpes jeb aukstumpumpas un kā ārstēt vīrusa uzliesmojumus.

Kas ir aukstumpumpas?

Herpes vīrusam ir divi galvenie veidi, bet tikai pirmā tipa vīruss parasti izraisa aukstumpumpas. Tiek lēsts, ka šo vīrusa paveidu pārnēsā vairāk nekā 60% pasaules iedzīvotāju, bet ne visiem pārnēsātājiem parādās ārēji simptomi. Tāpat arī zināms, ka vīruss ir ārkārtīgi lipīgs un ar to inficējas cieša kontakta ceļā, piemēram, skūpstoties. Pēc inficēšanās vīruss organismā paliek uz mūžu.

Aukstumpumpas ir ar šķidrumu pildītas sarkanas tulznas, kas parādās uz lūpām vai citur uz sejas, parasti aptuveni vienā vietā, un turas apmēram vienu vai divas nedēļas. Parasti neilgu laiku pirms aukstumpumpa uzmetas, jūtama kņudinoša, dedzinoša sajūta. Tad arī jāsāk domāt par ārstēšanu, lai veiksmīgāk tiktu galā ar uzliesmojumu.

Aukstumpumpa uz lūpas, deguna vai citviet uz sejas uzrodas tad, kad imūnsistēma ir novājināta, tāpēc arī tas bieži notiek gada aukstajos mēnešos. Citi faktori, kas palielina iespēju vīrusam aktivizēties:

  • saaukstēšanās, citas slimības;
  • liels stress;
  • vēja un saules iedarbība;
  • hormonāli traucējumi, menstruācijas.

Arī vasarā var rasties aukstumpumpas, piemēram, ja ir novājināta imūnsistēma un cilvēks ilgu laiku atrodas ūdenī vai saules staros.

Aukstumpumpas dzīves cikls iedalāms vairākos posmos. Vispirms sākas nieze un tirpšana, tad parādās ar šķidrumu pildītas tulznas, kas satur vīrusu. Šajā stadijā infekcija ir īpaši lipīga. Pēc laika pūslīši pārsprāgst, veidojot nepatīkamas, sāpīgas čūlas. Kad tās izžūst, atkal rodas nieze un plaisas. Ar laiku krevele nokrīt un vieta, kur aukstumpumpa bijusi, sadzīst.

Svarīgi atcerēties, ka ja aukstumpumpas uzliesmojuma laikā rodas tādi simptomi kā miglaina redze, sūrstošas acis vai citi redzes traucējumi, nekavējoties jāsazinās ar ārstu. Herpes vīruss var izraisīt paliekošu redzes zudumu, ja to neārstē uzreiz.

Kā ārstēt aukstumpumpas uzliesmojumu?

Diemžēl nav līdzekļu, kas pasargātu no inficēšanās ar herpes vīrusu, un vienīgais veids, kā nesaslimt, ir izvairīties no cieša kontakta ar inficētiem cilvēkiem.

Tomēr, ja vīruss jau ir organismā un jūtamas pirmās pumpas tuvošanās pazīmes, jāsāk domāt, kā tikt vaļā no aukstumpumpas. Labākais palīgs būs speciāli to ārstēšanai pieejamās pretvīrusu ziedes, kuras jāuzklāj, tiklīdz parādās pirmās uzliesmojuma pazīmes. Citi līdzekļi, kas var palīdzēt simptomu mazināšanā:

  • alvejas želeja vai alvejas lūpu balzams, kas mazinās sāpes;
  • aptiekā nopērkams plāksteris, kas var paātrināt dzīšanu un maskēs vīrusa radīto defektu;
  • ledus gabaliņš vai auksta komprese, kas nomierinās vīrusa skarto ādu;
  • vazelīns, kas mazinās niezi.

Aukstumpumpas ārstēšana ir nepatīkams process, kas parasti aizņem ne vairāk kā divas nedēļas. Šajā laikā būtiski atcerēties par rūpīgu roku higiēnu, pumpas nevajag lieki aiztikt, lai neļautu infekcijai izplatīties tālāk.

Lai nebūtu herpes vīrusa uzliesmojumu, nepieciešams stiprināt imūnsistēmu. Labākie veidi, kā to darīt:

  • ievērot veselīgu ēdienkarti, kā arī pareizu ēšanas režīmu;
  • uzņemt gana daudz šķidruma;
  • regulāri un kārtīgi izgulēties;
  • ikdienā nodarboties ar sportu vai kā citādi būt fiziski aktīvam;
  • lietot nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas;
  • pēc iespējas izvairīties no stresa, meditēt;
  • censties atrast emocionālu līdzsvaru dzīvē.

Jāatceras, ka herpes vīruss nav nekāds retums un par to nevajag kaunēties. Galvenais ir rūpēties par savu labsajūtu, tad arī uzliesmojumi piemeklēs retāk.

Meklē līdzekļus dažādu ādas problēmu atvieglošanai InternetAptieka.lv. Piegāde līdz mājām vai ofisam bez maksas!

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk