Viss, kas jāzina par nagu sēnīti un tās ārstēšanu
Nagu sēnīte jeb onikomikoze ir hroniska, lipīga nagu slimība, kad tiek bojāta naga un naga gultnes struktūra. Var būt ar vai bez iekaisumu apkārtējos audos.
Ja slimība attīstās veselā nagā pirmo reizi, tad to sauc par primāro onihomikozi. Ja sēnīte attīstās iepriekš bojātā nagā (trauma, slimība), tad procesu sauc par sekundāru onihomikozi.
Nagu sēnīte ir infekcija, ko izraisa sēnītes, kuras ietekmē nagu struktūru. Šī slimība ir diezgan izplatīta un var skart gan roku, gan kāju nagus. Nagu sēnīte parasti sākas kā balti vai dzelteni plankumi zem naga gala, kas pakāpeniski izplatās un var izraisīt naga sabiezēšanu, deformāciju un drupināšanos. Infekcija var būt sāpīga un neērta, kā arī negatīvi ietekmēt cilvēka pašapziņu.
Biežākie riska faktori ietver biežu kontaktu ar mitrumu, piemēram, peldbaseinos vai saunās, ciešus apavus, kā arī cukura diabētu vai imūnsistēmas traucējumus. Lai diagnosticētu nagu sēnīti, ārsts var ņemt naga paraugu un veikt laboratorijas analīzes.
Ārstēšana parasti ietver pretsēnīšu līdzekļus, kas var būt gan lokālas ziedes vai lakas, gan iekšķīgi lietojamas tabletes. Dažos gadījumos var būt nepieciešama arī skartā naga noņemšana. Profilakse ietver higiēnas ievērošanu, piemērotu apavu izvēli un nagu kopšanu. Regulāri jākontrolē kāju un roku stāvoklis, lai savlaicīgi pamanītu jebkādas izmaiņas un konsultētos ar ārstu.
Nagu sēnītes pamata simptomi:
- Naga krāsas izmaiņas – balti plankumi, dzeltenīgi brūna naga krāsa, spīduma zaudēšana;
- Virsmas izmaiņas – nelīdzena, raupja virsma;
- Zem naga sabiezējums jeb hiperkeratoze naga galā – vēlāk arī naga drupšana;
- Palēnināta naga augšana;
- Naga atdalīšanās no pirksta – sākas sānā, iet uz naga vidu;
- Var būt arī sāpes, diskomforts, valkājot apavus.
Fakti par nagu sēnīti:
- Onihomikozei nav pašizveseļošanās;
- Onikomikoze skar aptuveni 10% no iedzīvotājiem;
- Trauma ir biežākais mehānisms, kas provocē onihomikozi;
- Kāju nagu sēnīte ir biežāk sastopama nekā roku, jo kāju nagi lēnāk aug un biežāk tiek traumēti;
- Biežāka izplatība ir starp vecākiem cilvēkiem, kas saistīta ar asinsvadu problēmām, imunoloģiskām saslimšanām, cukura diabētu;
- Risks pacientam ar cukura diabētu iegūt nagu sēnīti ir 1.9-2.8 reizes lielāks nekā veselam cilvēkam;
- Onihomikoze biežāk skar vīriešus nekā sievietes, un pieaugušajiem ir biežāk nekā bērniem;
- Psoriāzes pacientiem ir bieži izplatīta nagu sēnīte. Tā vēl tiek saukta par nagu psoriāzi.
Nagu sēnītes terapija
Terapijas var būt lokālas, jeb medikamentozas un nemedikamentozas, piemēram, nagu lakas veidā.
Tās var būt arī sistemātiskas jeb lietojot ārsta ieteiktus medikamentus.
Smagākos gadījumos tās var būt kombinētas, kad lieto medikamentus gan iekšēji, gan ārēji.
Bezrecepšu medikamentu lokāla terapija
Nagu sēnītes ārstēšanā tiek lietotas dažādas recepšu (amorolfinum) un bezrecepšu (ciclopiroxum) nagu lakas. Šobrīd aptiekās pieejamais jaunākās paaudzes bezrecepšu medikaments ar pierādītu klīnisko efektivitāti, ir ārstnieciska nagu laka, kas satur aktīvo vielu ciklopirokss. Ciklopirokss aptur sēnītē dažādas reakcijas, kā rezultātā sēnītes augšana apstājās, tā nespēj vairoties un izplatīties. Ciklopiroksam piemīt fungicīds (iznīcina sēnīti), fungistatisks (aptur sēnītes augšanu) un sporicīds (iznīcina sēnītes sporas) efekts.
Ciklopiroksa nokļūšanu nagā nodrošina palīgviela hidroksipropilhitozāns (HPCH). HPCH nostiprina un uzlabo naga struktūru, nodrošina keratīna slāņa izlīdzinājumu, viegli šķīst ūdenī, labi iesūcās keratīna slānī, ir ūdens un gaisa caurlaidīga, aizkavē patogēnu organismu augšanu.
Ārstniecisko nagu laku lieto, lai pieaugušajiem ārstētu vieglas vai vidēji smagas sēnīšu infekcijas, kas neskar nagu pamatni (pusmēness formas gaišā daļa pie naga saknes).
Lietošanas veids: Pirms lietošanas nagiem jābūt rūpīgi nomazgātiem un sausiem. Uzklāt plānā kārtiņā vienreiz dienā uz inficētā naga (nagiem), noklājot arī 5 mm apkārtējās ādas. Jāļauj nožūt apmēram 30 sekundes. Nav nepieciešams noņemt ar šķīdinātāju vai abrazīvu (piemēram, nagu vīli).
Nagu/us nedrīkst mazgāt vismaz 6 stundas, tādēļ zāles ieteicams uzklāt vakarā pirms gulētiešanas. Pēc šī laika var veikt ierastus higiēnas pasākumus. Ja nejauši nomazgājat laku, to var uzklāt atkārtoti. Ieteicams regulāri noņemt inficēta naga vaļējo malu, piemēram, to nogriežot. Ārstnieciskā nagu laka paredzēta lietošanai tikai pieaugušajiem.
Ārstēšana jāturpina, līdz problēma ir izzudusi - nags (nagi) ir kļuvis gaišs vai tā izskats ir būtiski uzlabojies, vesels nags ir ataudzis no jauna.
Parasti ārstēšanas ilgums roku pirkstu nagiem ir apmēram 6 mēneši, kāju pirkstu ārstēšanas ilgums ir no 9 līdz 12 mēnešiem.
Ārstnieciskai nagu laka ar ciklopiroksu ir:
- Plaša spektra iedarbība;
- Īpaša iesūkšanās nagā;
- Unikāla, patentēta tehnoģija;
- Augsta, klīniski pierādīta efektivitāte.
Atsauces:
- Karls R., et al. 2014. Onihomikozes prakstiskās rekomendācijas. Rīgas Stradiņa universitāte.
- Onytec. Zāļu apraksts.