Psihiskā veselība drūmos laikapstākļos – kā izvairīties no depresijas?
Psihiskā veselība ir neatņemama cilvēku kopējās veselības sastāvdaļa. Nereti tieši ziemas tumšais, drēgnais periods liek saļodzīties ne vien imūnsistēmai, bet arī pārējai veselībai – stress, depresija, nogurums – tas viss apgrūtina ikdienu un var radīt nopietnas sekas. Kā ar to cīnīties un kas liecina par nomāktību gada tumšajā periodā?
Kas liecina par problēmu?
Ja gada tumšajā sezonā:
- vēlies vairāk gulēt;
- Tev ir grūti koncentrēties, īpaši pēcpusdienā un vakarā;
- ir grūtības pamostoties;
- Tevi piemeklē kauna vai vainas sajūta;
- dienas laikā jūties gauss, miegains;
- jūties anti-sociāls un viegli aizkaitināms;
- esi nomākts;
- Tev rodas apetīte vai novēro apetītes zudumu;
- zaudē vai iegūsti svaru;
- zaudē interesi par parastām aktivitātēm;
- Tevi piemeklē domas par nāvi vai pašnāvību,
Tad zini, ka tie ir nopietni signāli, kas norāda, ka nepietiekama dienasgaisma ietekmē arī Tevi! Novērojot šādus simptomus, nepieciešams nekavēti ar to cīnīties, lai atgūtu jaunu sparu un degsmi ikdienas darbu veikšanai. Kā to izdarīt? Sniegsim 5 padomus!
Samazinoties dienasgaismai – palielini aktivitāšu skaitu!
Dienās, kad šķiet, ka jau no pamošanās brīža tuvojas vakars, tā īsti negūstot enerģiju no saules, kas slēpjas aiz mākoņiem, nepieciešams domāt par savu veselību īpaši daudz.
1. Sabalansēts uzturs un regulāras ēdienreizes
Pārliecinies, ka ikdienā uzņem pietiekami daudz dārzeņus, augļus, graudus un olbaltumvielas, ar ko ļoti nepieciešams apgādāt organismu. Tas palīdzēs uzņemt D vitamīnu, ko ziemas periodā no saules iegūt ir grūtāk.
2. Pietiekams ūdens daudzums
Katru dienu izdzer 6-8 glāzes ūdens. Ja jūti, ka Tava mute paliek sausa, atceries – to var uzskatīt par pirmo signālu tam, ka ķermenī trūkst ūdens. Ūdens jāuzņem pietiekamā daudzumā, lai stimulētu muskuļu darbību un uzlabotu sirdsdarbību. Ūdenim vari pievienot, piemēram, citronu vai citus augļus, arī ūdenī šķīstošo C vitamīnu.
3. Pilnvērtīgs miegs
Psihiskā veselība var tikt ietekmēta arī nepilnvērtīga miega gadījumā. Kvalitatīvs miegs uzlabo veselību – cilvēks ķļūst možāks, viņa ķermenis ir atjaunojies, jūtams spēka pieaugums. Tas palīdzēs cīnīties ar nomāktības sajūtu un nespēku, ko rada nepietiekama saules gaismas uzņemšana ziemas periodā.
4. Fiziskas aktivitātes
Veselā miesā – vesels gars! Tas nav izdomāts tāpat vien, jo patiesi vesels ķermenis palīdz uzlabot pašsajūtu. Fiziskas aktivitātes gada aukstajā periodā vari pielāgot savām vēlmēm un iespējām, piemēram:
- dodoties pastaigās pa mežu;
- vingrojot no rīta vai vakaros;
- izvedot pastaigā suni;
- slēpo, slido vai veic citas ziemai raksturīgas sportiskas aktivitātes u.c.
Ar fiziskām aktivitātēm uzlabosies arī Tava psihiskā veselība – Tu jutīsies modrāks, enerģijas pilnāks un aktīvāks.
5. Vitamīni – spēks ķermenim
Ziemas periodā, lai tiktu uzlabota imunitāte un spēcināta psihiskā veselība, jāuzņem virkne vitamīnu. Tos vari uzņemt ar pārtikas produktu palīdzību, papildinot ar aptiekās nopērkamiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem. Kādus vitamīnus ieteicams uzņemt ziemas periodā?
- C vitamīns. Uzlabo imūnsistēmu, rada enerģiju, uzlabo pašsajūtu.
- D vitamīns. Būtisks cilvēku veselībai – kauliem, imunitātei, sirdsdarbībai u.c.
- B grupas vitamīni. Nodrošina enerģijas pieplūdumu, nomierina nervu sistēmu, samazina nogurumu un normalizē psiholoģiskās funkcijas.
- Magnijs. Nomierina nervu sistēmu, uzlabo miegu.
Vari izvēlēties arī kompleksos vitamīnus, kas nodrošinās, ka uzņem visus svarīgākos, veselībai būtiskākos vitamīnus vienlaicīgi.
Psihiskā veselība ir jāsaudzē kā ziemā, tā vasarā. Atceries – uztura bagātinātājs neaizstāv sabalansētu uzturu, bet tas ir efektīvs veids, kā uzlabot veselību, organismam sniedzot nepieciešamos vitamīnus!