Smaganu iekaisums: cēloņi, pazīmes un ārstēšana

Smaganu iekaisums: cēloņi, pazīmes un ārstēšana

Skaists smaids palīdz vairo pārliecību par sevi un uzlabo pašapziņu. Taču veselam un koptam smaidam nav tikai estētiska nozīme. Mutes dobuma un zobu higiēna un veselība būtiski ietekmē arī mūsu vispārējo veselību.

Regulāra un pareiza mutes dobuma higiēna ir mūsu zobu veselības pamatā. Zobus svarīgi tīrīt gan no rīta, gan vakarā un labākajā gadījumā arī pēc ēdienreizēm. Tāpat jāatceras, ka zobu kopšanai jāizmanto ne tikai zobu pasta un zobiem piemērota zobu birste, bet arī zobu diegs un mutes skalojamais līdzeklis. Mūsdienās ērtāku un efektīvāku zobu kopšanu nodrošina arī modernas elektriskās zobu birstes un zobu irigatori.

Taču ne mazāk svarīgi ir arī regulāri zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumi. Kā atzīst zobārstniecības speciālisti, smaganu iekaisums jeb gingivīts ir bieži sastopama stomatoloģiskā problēma, taču ne vienmēr tā tiek savlaicīgi ārstēta.

Kas ir smaganu iekaisums, kādi ir gingivīta cēloņi un pazīmes un kā norit ārstēšanas process – turpini lasīt un uzzini! 

Kas ir smaganu iekaisums jeb gingivīts un kādi ir tā cēloņi? 

Smaganu iekaisums jeb gingivīts ir mutes dobuma gļotādas slimība. Laikus diagnosticēts, tas salīdzinoši viegli pakļaujas ārstēšanai. Lielākā problēma ir tā, ka bieži vien šī slimība sākotnēji var noritēt bez īpašiem simptomiem, tāpēc cilvēkiem, kas reti apmeklē zobārstu, gingivītu mēdz diagnosticēt jau novēlotā stadijā.

Neārstēts gingivīts ar laiku pāriet pāriet daudz smagākā un grūti ārstējamā slimībā – periodontītā.  Periodontīts ir zobu saistaudu iekaisums. Tā rezultātā ar laiku noārdās zobu saistaudi un kaulaudi, veidojot tā saucamās smaganu kabatas. Šajā stāvoklī atkāpjas smaganas, samazinās saistaudu apjoms, kas notur zobus vietā, starp zobiem veidojas spraugas un ar laiku zobi izkrīt. Periodontīta radītās sekas pilnībā novērst nav iespējams, taču izārstējot smaganu un zobu iekaisumu, iespējams mazināt periodontīta izplatīšanos.

Izplatītākais smaganu iekaisuma cēlonis ir nepareiza un neregulāra zobu un mutes dobuma higiēna. Ja aplikums, kas veidojas uz zobiem un zobu starpās netiek regulāri notīrīts, tajā vairojas baktērijas, kas ar laiku izraisa smaganu iekaisumu. Tāpat viens no lielākajiem smaganu iekaisuma riska faktoriem ir smēķēšana. Kā blakusfaktors var būt arī neveselīgs uzturs, pārmērīga saldinātu dzērienu lietošana, kā arī dažādas zobu un sakodienu koriģējošās sistēmas, kas apgrūtina zobu kopšanu.

Foto: freepik.com/Freepik 

Gingivīta pazīmes 

  • Viena no pirmajām smaganu iekaisuma pazīmēm ir smaganu asiņošana. Veselu smaganu gadījumā asiņošana nav normāla parādība un to nevajadzētu atstāt bez ievērības. Asiņošanu visbiežāk novēro tīrot zobus, diegojot zobstarpas vai ēdot cietus pārtikas produktus, piemēram, burkānus, ābolus u. c. 
  • Veselu smaganu nokrāsa ir rozā, taču gingivīta gadījumā vērojams spilgti vai zilgansarkans smaganu apsārtums. 
  • Arī slikta elpa var liecināt par gingivītu.
  • Par gingivītu liecina arī sāpīgas smaganas un smaganu pietūkums, kā arī smaganu atkāpšanās, kas var izraisīt zobu jutīgumu. 

Smaganu iekaisuma ārstēšana un profilakse 

Lai savlaicīgi diagnosticētu smaganu iekaisumu, regulāri jāapmeklē zobārsts un zobu higiēnists. Zobu higiēnas procedūras laikā higiēnists rūpīgi attīra zobus no aplikuma un zobakmens, tādējādi mazinot kariesa un gingivīta attīstības risku, kā arī iesaka piemērotākos mutes kopšana līdzekļus. Laikus diagnosticēta gingivīta ārstēšana norit salīdzinoši viegli.

Gan smaganu iekaisuma gadījumā, gan vispārējai mutes un zobu veselības uzturēšanai svarīgi ievērot pareizu mutes un zobu kopšanu. Pat, ja zobi tiek tīrīti regulāri, tas ne vienmēr nozīmē, ka tie tiek tīrīti pareizi. Zobi jātīra apļveida, vibrējošām kustībām, virzienā no smaganām uz augšu. Savukārt zobu kožamās virsmas jātīra horizontāli. Ļoti svarīgi tīrīt arī smaganas un mēli, kā arī rūpīgi veikt zobu diegošanu. Tieši zobu starpas ir tās vietas, kur aplikums uzkrājas visvairāk.

Aptiekās pieejami arī speciāli zobu gēli un ziedes ar antibakteriālu iedarbību. Lai palīdzētu mazināt akūtu smaganu iekaisumu un tā radītās sāpes un pietūkumu, antibakteriālās ziedes nozīmēs zobārsts. 

Produkti mutes kopšanai smaganu iekaisuma gadījumā 

Foto: freepik.com/Freepik 

Mutes un zobu kopšanas līdzekļus iegādājies InternetAptieka.lv! 

Lai parūpētos par savu un savu ģimenes locekļu zobu veselību, kā arī, lai novērstu smaganu iekaisuma risku, visu nepieciešamo mutes dobuma un zobu kopšanai iegādājies InternetAptieka.lv! Zobu pastas, zobu birstes, mutes skalojamie līdzekļi pieaugušajiem un bērniem, kā arī zobu gēli, zobu diegi un smēres plašā klāstā par izdevīgām cenām.

Nepieciešama farmaceita konsultācija? Sazinies ar mūsu atsaucīgajiem farmaceitiem online platformā, Whatsapp vai telefoniski un saņem padomus par piemērotāko produktu izvēli!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk