Mūsdienu aktuālā tēma – veģetatīvā distonija

Mūsdienu aktuālā tēma – veģetatīvā distonija

Par vienu no mūsdienās izplatītiem mentālo traucējumu veidiem uzskata somatoformu veģetatīvo disfunkciju, sauktu arī – veģetatīvā distonija. Ar šādu slēdzienu saskaras daudz cilvēku, turklāt tā var skart pieaugušos, bērnus, pusaudžus un seniorus. Daudzu prātos rodas jautājums – kā ar to cīnīties, kā ar to sadzīvot? Kas īsti ir veģetatīvā distonija un kā rīkoties gadījumā, ja tā ienākusi ģimenē vai draugu lokā – par to uzziniet šajā rakstā.

Veģetatīvā distonija – kas īsti tā ir

Lai arī veģetatīvās distonijas jēdzienu izmanto jau pāris gadsimtus,  joprojām nav vienprātības par tās definīciju. 19. gadsimtā to klasificēja kā neirozi, kas izpaužas kā nogurums, uzmanības nenoturība, nervozitāte, bailes, fizisks vājums, hipohondrija, histērijas lēkmes u.c. Mūsdienu psiholoģijas zinātne tai vairāk piedēvē mentālos traucējumus, kas saistīti ar trauksmi, trauksmes izraisītās sekas un grūtības, ar kurām saskaras trauksmes nomākts cilvēks.

Vai veģetatīvās distonijas cēloņi ir nosakāmi

Tāpat kā definīciju, arī konkrētus šo mentālo traucējumu cēloņus bieži noteikt nav iespējams. Tie jāvērtē katrā konkrētā gadījumā atsevišķi. Reizēm tas var būt kāds traumatisks notikums (piemēram, tuvinieka nāve), zems pašnovērtējums, dzīvesveida sekas (piemēram, pārgurums un stress), personības iezīmes (piemēram, vēlme palīdzēt vai kontrolēt, lielas ambīcijas).

Kā izpaužas veģetatīvā distonija – simptomu saraksts

Lai kādai definīcijai būtu pieskaitāma veģetatīvā distonija, simptomu saraksts tiem, kas no tās cieš, ir ļoti līdzīgs:

  • trauksme,
  • sirdsklauves,
  • emocionalitāte,
  • depresija,
  • bailes;
  • galvassāpes, reiboņi,
  • slikta dūša, caureja,
  • grūtības koncentrēties,
  • garastāvokļa maiņas,
  • fizisks nogurums, nespēks,
  • svīšana,
  • muskuļu sāpes,
  • apgrūtināta elpošana.

Simptomi var arī atšķirties no minētajiem, tas atkarīgs no katras individuālās situācijas konteksta, tomēr visos gadījumos tos nedrīkst atstāt bez ievērības! Ir jāmeklē palīdzība tuvo cilvēku lokā, jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai psiholoģijas nozares speciālistu un jācenšas izzināt veģetatīvo distoniju izraisošās sekas.

 

Kā cīnīties ar veģetatīvo distoniju – praktiski padomi

 

Ja ārsts diagnosticē šādus mentālos traucējumus, ir svarīgi, ka cilvēks pats izjūt vēlēšanos izkļūt no to loka un papildus arī saņem atbalstu no tuvākajiem cilvēkiem, nepieciešamības gadījumā vēršoties arī pēc profesionālas palīdzības. Tātad – ceļš ārā no veģetatīvās distonijas balstās uz trim svarīgiem balstiem: ir jāpalīdz pašam sev, ir jāsaņem atbalsts no līdzcilvēkiem un nepieciešamības gadījumā jāvēršas pie palīdzības pie profesionāļiem.

 

Kā palīdzēt pašam sev

 

Ja simptomi nav ļoti traucējoši, trauksmes brīdī jācenšas novērst domas, atslābināties, tikt ārā no trauksmes saviem spēkiem. Vēlams regulāri uzturēties svaigā gaisā, veikt fiziskas aktivitātes, pastaigāties, sportot, pietiekoši daudz laika veltīt miegam un nodrošināt organismu ar tam nepieciešamajām uzturvielām un vitamīniem. Var palīdzēt homeopātija pret veģetatīvo distoniju, nomierinošas tējas. Muskuļu sāpju vai sastiepumu gadījumā var izmantot sildošas smēres, piemēram, Perskindol, Ice Power Hot, var noderēt arī teipi , u.c. Konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu par atbilstošāko izvēli, noderēs vitamīni nervu sistēmai, kurus var lietot arī preventīvi. 

 

Šajā sadaļā svarīgi atcerēties senseno parunu – veselā miesā vesels gars – un rūpēties gan par mentālo, gan par fizisko labsajūtu ne tikai krīzes brīžos, bet katru dienu!

 

Kā palīdzēt, ja veģetatīvā distonija skar tuvinieku vai ģimenes locekli

 

Ģimenei un tuviniekiem ir ārkārtīgi liela loma tuvinieka mentālu traucējumu gadījumā, īpaši gadījumos, ja runa ir par bērnu vai pusaudzi. Tuvinieku uzdevums ir būt atbalstošiem, vērīgiem, izrādīt rūpes, bet nepieciešamības gadījumā – vērsties pēc palīdzības. Noteikti nevajadzētu nosodīt vai vērtēt situāciju izmantojot standarta frāzes (piemēram: tas jau nav nekas, man ir vēl grūtāk, tie ir dzīves sīkumi, utt.).

 

Kā noteikt, ka nepieciešama ārsta konsultācija

 

Ja paša spēkiem un ar tuvinieku atbalstu pārvarēt mentālos traucējumus neizdodas, ja simptomi atkārtojas, kļūst spēcīgāki, ja trauksmes lēkmes nav pārvaramas bez palīdzības no malas, ir jāvēršas pie profesionāļiem. Pirmais solis var būt vizīte pie ģimenes ārsta, kurš noteiks tālāko rīcību. Tā kā nav pieejami konkrēti medikamenti pret veģetatīvo distoniju, katrā gadījumā ārsts individuāli novērtēs, vai nepieciešamas psihologa  vai psihiatra konsultācijas, nomierinoši līdzekļi, fizioterapijas nodarbības vai cita medicīniska palīdzība.

 

Kā grūtā brīdī var palīdzēt InternetAptieka.lv

 

InternetAptieka.lv ir mūsdienīga un droša vide, kurā meklēt medikamentus, kosmētiku un citas medicīnas preces. Te atrodami vitamīni nervu sistēmai, teipi, sildošas smēres, nomierinošas tējas – produkti, kas var noderēt, ja ģimeni skārusi veģetatīvā distonija. Iepirkšanās pieredze ir ērta un pārdomāta, īpaši gadījumā, ja kļūstat par reģistrētu klientu.

 

Starp citiem tirgus dalībniekiem InternetAptieka.lv izceļas ne tikai ar labām cenām, plašo produktu klāstu un mūsdienīgu, drošu interneta aptieku, bet arī ar to, ka darba laikā ir iespējams konsultēties ar farmaceitiem telefoniski, Whatsapp vai online čatā, kā arī visiem pasūtījumiem, neatkarīgi no to vērtības, tiek nodrošināta bezmaksas piegāde visā Latvijā.

 

InternetAptieka.lv aicina – rūpējieties par savu fizisko un garīgo veselību laikus!

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

 

 

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk