Gripas simptomi un kā tos atšķirt no koronavīrusa covid-19 simptomiem
Līdz ar ziemas tuvošanos, arvien palielinās dažādu vīrusu izraisītu slimību izplatība. Izplatītākās no tām ir tieši akūtas elpceļu infekciju saslimšanas, tajā skaitā gripa un vēl aizvien arī Covid-19. Lai gan iedzīvotājiem pieejamas gan Covid-19, gan gripas vakcīnas, tomēr saslimt var gadīties arī tiem, kas ir vakcinējušies.
Kādas ir tipiskākās gripas pazīmes, kā atšķirt gripas un Covid-19 simptomus un kā palīdzēt sev vai saslimušajiem ģimenes locekļiem, lai atvieglotu slimības gaitu – par to visu šajā rakstā!
Gripa: simptomi, ārstēšana, komplikācijas
Kā rāda Slimību profilakses un kontroles centra statistikas dati, katru gadu ar gripu saslimst aptuveni 10 % no visiem iedzīvotājiem. Latvijā plašāku gripas epidēmisko izplatību ierasti novēro no janvāra līdz aprīlim. Tomēr inficēšanās ar gripu ir iespējama jebkurā gada laikā, jo ziņas par gripas inficētajiem, lielākā vai mazākā skaitā, SPKC apkopo visa gada garumā.
Lielākajā daļā gadījumu gripas gaita ir viegla vai vidēji smaga, taču ik gadu tiek konstatēti arī komplicēti saslimšanas gadījumi, turklāt ļoti smagos gadījumos gripas izraisītās komplikācijas var izraisīt nāvi. Visbiežāk smagu gripas gaitu novēro bērniem, vecāka gada gājuma cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem, kā arī cilvēkiem, kas sirgst ar sirds un asinsvadu kaitēm, hroniskām plaušu un citām slimībām.
Gripas izplatība
Gripa, līdzīgi kā citas elpceļu infekciju slimības, izplatās gaisa pilienu ceļā un tai raksturīga strauja izplatība. Saslimt iespējams atrodoties tuvumā un sarunājoties ar inficēto, kas šķauda vai klepo, esot ciešā kontaktā ar inficēto, saskaroties mutēm vai rokām, kā arī pieskaroties virsmām, kurām iepriekš pieskāries saslimušais.
Visbiežāk ar infekciju slimībām saslimstam tieši sabiedriskās vietās – sabiedriskajā transportā, lielveikalos, skolās un bērnu dārzos, poliklīnikās utml. Iekštelpās gripas vīruss spēj izdzīvot 2–9 stundas, savukārt uz priekšmetu virsmām gripas vīruss ir spējīgs izdzīvot no pāris stundām līdz pat 10 dienām. Lai mazinātu iespēju inficēties ar gripu, svarīgi ievērot:
- personīgo higiēnu: mazgāt un dezinficēt rokas, aukstajā gada periodā regulāri mazgāt cimdus;
- bieži vēdināt telpas;
- dezinficēt virsmas, kurām varētu būt pieskāries inficētais, dezinficēt arī mobilo telefonu;
- gripas epidēmiskās izplatības periodā mēģināt izvairīties no publiskām, pārpildītām vietām, kā arī censties pēc iespējas ievērot distanci.
Foto: freepik.com/Freepik
Gripas simptomi un inkubācijas periods
Gripas simptomi parasti parādās pēkšņi un tie ir sekojoši:
- drudzis, drebuļi, augsta temperatūra, kas paaugstinās virs 38° C;
- stipras galvassāpes un muskuļu sāpes, tā saucamā kaulu laušana;
- sauss, rejošs klepus;
- iekaisis kakls;
- var parādīties sāpes krūšu kaula apvidū;
- aizlikts deguns, biežāk bez iesnām;
- apetītes zudums;
- izteikts nespēks, nogurums, miegainība;
- dažkārt arī slikta dūša un vemšana.
Gripas inkubācijas periods ir aptuveni 1–4 dienas, dažkārt inkubācijas periods var būt arī līdz 7 dienām. Saslimušais ir infekciozs jau uzreiz pēc pirmo simptomu parādīšanās un tāds ir vismaz 5–7 dienas. Gripas simptomi bērniem īpaši neatšķiras, taču bērni ar gripu nereti slimo smagāk, turklāt gripas vīrusu izplata ilgāk kā pieaugušie. Vecākiem svarīgi sekot līdzi bērna veselības stāvoklim un pārstāt apmeklēt bērnu dārzu vai skolu tiklīdz parādījušies pirmie simptomi un skolas vai bērnu dārza gaitās atgriezties tikai pēc konsultācijas ar ārstu.
Gripas ārstēšana un komplikācijas
Lai izvairītos no saslimšanas, smagas slimības gaitas un/vai gripas komplikācijām, vēlams saņemt ikgadējo gripas vakcīnu. Ar plašāku informāciju par gripas vakcināciju iespējams iepazīties SPKC mājas lapā https://www.spkc.gov.lv/lv/vakcinacija.
Gripas ārstēšana vieglas un vidēji smagas slimības gaitas gadījumā ir sekojoša:
- pēc pirmo simptomu parādīšanās jāpaliek mājās un jāievēro gultas režīms;
- pastiprinātā daudzumā jāuzņem šķidrums (ūdens, tēja, sula, buljons)
- lietot aptiekās pieejamos medikamentus gripas simptomu mazināšanai;
- aizlikta deguna simptomus var mazināt ar aptiekās pieejamajiem deguna aerosoliem, kas palīdzēs mitrināt deguna gļotādu;
- lai mazinātu kakla sāpes, var iegādāties sūkājamās tabletes pret kakla sāpēm un aizsmakumu.
Ja parādās kādas gripas komplikācijas, ilgstoši saglabājas paaugstināta ķermeņa temperatūra, ja ķermeņa temperatūra pārsniedz 40° C, nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu vai jāmeklē neatliekamā medicīniskā palīdzība. Biežākās gripas komplikācijas ir pneimonija, plaušu iekaisums, deguna blakusdobuma un vidusauss iekaisums, sirds mazspējas, bronhiālās astmas, cukura diabēta saasinājums.
Kā atšķirt gripu no Covid-19?
Foto: freepik.com/Freepik
Lai gan saņemta pilna Covid-19 vakcinācija, ar koronavīrusu iespējams saslimt atkārtoti. Covid-19 ir akūta augšējo elpceļu infekciju slimība, ko izraisa vīruss SARS-CoV-2. Koronavīrusa Covid-19 pazīmes, lielākoties, ir ļoti līdzīgas gripas simptomiem, taču nereti slimība var būt asimptomātiska jeb noritēt bez Covid simptomiem, vai parādīties var tikai daži no tiem. Bez augstāk uzskaitītajiem gripai tipiskajiem simptomiem, Covid-19 gadījumā var parādīties arī:
- daļējs vai pilnīgs ožas un garšas zudums;
- caureja;
- apsārtušas, sāpošas acis.
Drošākais veids kā noskaidrot slimības izraisītāju, ir izmantojot Covid testu vai nododot analīzes laboratorijā. Covid tests pieejams aptiekās, taču, lai veiktu gripas vai Covid-19 diagnostikas analīzes, nepieciešams ārsta nozīmējums. Lai gan Covid sertifikāts vairs nav nepieciešams un pandēmijas laika ierobežojumi nav spēkā, tomēr SPKC un medicīnas darbinieki uzsver, ka, lai mazinātu vīrusa izplatību, svarīgi atcerēties un ievērot:
- distancēšanos sabiedriskās vietās;
- roku higiēnu;
- regulāru roku dezinfekciju;
- izvairīšanos no sabiedriskām, pārpildītām vietām;
- saslimšanas gadījumā obligāti jāpaliek mājās un jāizvairās no kontakta ar līdzcilvēkiem;
- dodoties pie ārsta vai uz aptieku, nesāt sejas masku.
Covid-19 inkubācijas periods var būt no 2 līdz pat 14 dienām pēc inficēšanās un koronavīrusam raksturīga līdzīga izplatība kā gripai.
Covid-19 nereti raksturīgas arī komplikācijas, kas biežāk tiek novērotas gados vecākiem slimniekiem, kā arī cilvēkiem ar hroniskām sirds un asinsvadu, plaušu un citām slimībām. Kā novērots, lielākoties bērniem Covid-19 slimības gaita norit vieglāk kā pieaugušajiem. Ne tikai smagas un vidēji smagas, bet dažkārt pat vieglas slimības gaitas rezultātā var attīstīties ilgstošie Covid simptomi jeb tā dēvētais garais Covid, kad simptomi saglabājas vairākus mēnešus. Šādam stāvoklim raksturīgs:
- bezmiegs vai miega traucējumi;
- ilgstošs nogurums un nespēks;
- sirds ritma traucējumi;
- asinsreces traucējumi;
- kognitīvo spēju pasliktināšanās;
- ožas un garšas funkciju traucējumi;
- aizdusa, elpas trūkums un ieildzis klepus.
Ja ir aizdomas par ilgstošiem Covid-19 simptomiem, nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu, kas lems par tālāku izmeklējumu nepieciešamību, kā arī nozīmēs atbilstošāko ārstniecisko terapiju.
Covid-19 un gripas ārstēšana īpaši neatšķiras. Smagas gaitas un komplikāciju gadījumā var būt nepieciešama hospitalizācija un ārstēšanās slimnīcā. Ja slimība noris viegli līdz vidēji smagi, svarīgi ievērot gultas režīmu, uzņemt daudz šķidrumu, lietot imunitāti stiprinošus produktus, vitamīnus un uztura bagātinātājus, kā arī simptomus mazinošus medikamentus.
Lai pasargātu sevi un savus mīļos, parūpējies par savu veselību laikus, kopā ar InternetAptieka.lv!
InternetAptieka.lv pieejami gan Covid-19 testi, gan plašs imunitāti stiprinošo uztura bagātinātāju un vitamīnu klāsts, kā arī visi nepieciešamie medikamenti, kas palīdzēs mazināt nepatīkamos slimības simptomus. Atceries, ka InternetAptieka.lv piedāvā iespēju saņemt attālinātu mūsu zinošo un atsaucīgo farmaceita konsultāciju mājas lapas platformā, Whatsapp lietotnē vai telefoniski.