Sauļosimies? Ādas aizsardzība no saules un saules aizsargkrēmi

Sauļosimies? Ādas aizsardzība no saules un saules aizsargkrēmi

Ādas aizsardzība no saules stariem ir svarīga jebkurā vecumā. Īpaši uzmanīgiem ir jābūt cilvēkiem ar gaišu ādu, tomēr saules stari var kaitēt jebkura ādas tipa īpašniekam. Svarīga ādas aizsardzības sastāvdaļa ir saules aizsargkrēma lietošana. Kombinējot saules aizsarglīdzekļu lietošanu ar tādiem saules aizsardzības paņēmieniem kā bieža uzturēšanās ēnā, krekla ar garām piedurknēm, garu bikšu vai svārku valkāšana un saulesbriļļu nēsāšana, var samazināt ādas bojājumu risku.

Ilgstoši atrodoties saulē, āda var kļūt sarkana, sāpīga un apdegt. Ja jaunības gados ir iegūti vairākkārtēji saules apdegumi, tas var vēlākos dzīves gados nopietni atsaukties uz veselību. Sauļošanās ilgtermiņā var ietekmēt priekšlaicīgu ādas novecošanās pazīmju novērošanu: krunkas, vecuma plankumi, izteikti asins kapilāri, ādas struktūras izmaiņas. Nekad nav par vēlu uzsākt ādas aizsardzību no saules!

Kas izraisa ādas bojājumus?

Saules gaisma sastāv no divu veidu kaitīgiem stariem: ultravioletie A (UVA) stari un ultravioletie B (UVB) stari. Pastāv arī UVC stari, bet tie pilnībā tiek aizturēti atmosfēras ozona slānī. UVB stari izraisa ādas apdegumu un veido ādas iedegumu. UVA stari iekļūst ādā dziļāk un izraisa ādas priekšlaicīgu novecošanos: krunkas un vecuma plankumus. UVA stari izkļūst cauri stiklam un iedarbojas uz ādu arī telpās. Abu veidu UV starojums var attīstīt ādas vēzi.

 Kādi ir ādas tipi un saules aizsargkrēma izvēle?

Ādai ir dabiska aizsardzības spēja pret saules staru iedarbību. Tā atkarīga no ādas fototipa, kas nosaka spēju iegūt iedegumu (dabisko aizsardzību) un novērst UV staru izraisītu bojājumu. Tiek izdalīti 6 fototipi: no kuriem 1. tips ir visgaišākais ādas tips, tam nepieciešama ļoti rūpīga aizsardzība no saules stariem ar augstāko SPF filtru, līdz pat 6. tipam, pie kura pieder cilvēki ar dabiski melnīgsnēju ādu. Arī 6. tipa ādas tipa gadījumā nepieciešams ādu aizsargāt pret UVS, tomēr var izvēlēties krēmu ar mazāku aizsargfiltru.

Kas ir saules aizsargkrēmi un SPF?

SPF (Sun Protective Factor) ir saules aizsardzības efektivitātes mērvienība, kas norāda uz aizsardzības pakāpi pret saules apdegumiem. Kādu funkciju veic saules aizsargkrēms – adsorbē UVS enerģiju, aizsargā ādu un matus no saules staru negatīvās ietekmes, veic ādas pigmentācijas un priekšlaicīgas novecošanās profilaksi.

Eiropas Savienības kosmētiskajos saules aizsarglīdzekļos ir atļautas 27 SPF vielas. ES likumdošana nosaka, ka visiem sauļošanās krēmiem jābūt ar UVA un UVB filtriem un SPF krēmus iedala pēc aizsardzības pakāpes: Zema 6-10, Vidēja 15-25, Augsta 30-50, Ļoti augsta 50+. Jo gaišāka āda, jo lielāks SPF skaitlis jāizvēlas. Uzsākot sauļošanos, jālieto krēms ar lielāku SPF (50), bet iesauļotai, brūnai ādai SPF skaitlis var būt mazāks (25-30). Ikdienā būtu jālieto krēmi vai fluīdi ar SPF 15 vai 10.

Var likties, ka SPF 30 aizsargā ādu divreiz vairāk nekā SPF 15, taču tā nav. SPF 15 aiztur aptuveni 93% UVB starojuma, SPF 30 – 97%, savukārt SPF 50 aiztur 98% UVB starojuma. Marķējumā norādītais skaitlis patiesībā liecina, cik ilgi var atrasties saulē, lai neveidotos ādas apdegums. Piemēram, ja saulē var atrasties 15 minūtes līdz brīdim, kad sāk izveidoties ādas apdegums, tad ar SPF 15 šis laiks ir 15 reižu ilgāks – aptuveni 3,5 stundas.

Kad esam noskaidrojuši kāds būtu piemērotākais ādai SPF, otra būtiskā lieta ir ādai piemērota produkta konsistences izvēlē. Saules aizsargkrēmu ražotāji ir padomājuši par visiem ādas tipiem, tāpēc svarīgi lietot piemērotāko: kombinētai/normālai ādai – krēms, gēls, fluīds, pieniņš, sausai ādai – krēms ar mitrinošu, barojošu darbību, taukainai ādai – gēls, losjons, pieniņš, jutīgai ādai – pieniņš, losjons, gēls.

Kā darbojas saules aizsargkrēmi?

Saules aizsarglīdzekļi palīdz aizsargāt ādu, absorbējot, atstarojot vai izkliedējot saules UV starojumu. Saules aizsarglīdzekļi ir pieejami vairākās formās: ziede, krēms, gēls, losjons, sprejs, zīmuļi, lūpu balzāms. Visiem ir jābūt norādei ar saules aizsardzības faktora SPF numuru. Jo augstāks numurs, jo spēcīgāka aizsardzība no saules apdegumiem un UVB stariem.

Kā lietot saules aizsargkrēmus?

Uzklājiet saules aizsargkrēmu 30 minūtes pirms došanās ārpus telpām. Uzklājiet to uz visām saulei pakļautajām vietām: seja, ausis, kakls un rokas. Saules aizsargkrēmu uzklājiet rūpīgi un vienmērīgi. Ja plānojiet uzturēties ārā ilgāk par 20 minūtēm vai sauļošanās sezona tikko kā uzsākta, nepieciešams izmantot krēmu ar vismaz SPF30. Bet ļoti gaišai ādai – ar SPF50. Sauļošanās krēms jāatjauno uz ādas ik pa 2-3 stundām, īpaši pēc peldēšanās vai svīšanas. Pat ūdens noturīgi saules aizsargkrēmi zaudē savu saules aizsargspēju pēc 40 minūtēm ūdenī. Ja tiek lietots aizsargkrēms ar SPF 50, tad to var atjaunot retāk nekā krēmu ar mazāku SPF faktoru. Jā ir bijušas dažādas dermatoloģiskas un kosmētiskas procedūras (lāzerprocedūras, pīlingi, dermabrāzijas) tad ikdienā jālieto aizsargkrēmus ar SPF50 līdz pat 6 mēnešiem.

Kādēļ jālieto pēcsaules līdzekļus?

Ādas kopšanai noteikti lieto speciālos pēcsauļošanās līdzekļus, kas ir atrodami katrā saules kosmētikas līnijā. Tiem ir šķidrāka, vieglāka tekstūra, tie labāk klājas uz ādas, ātri iesūcas un acumirklī atjauno komforta sajūtu. Tie satur dažādas atvēsinošas un dziedējošas sastāvdaļas. Populārākās ir alvejas sula, kam piemīt dziļi mitrinoša iedarbība, kumelīte, piparmētra, salvija, kaktuss, lakrica un smiltsērkšķu un dažādas citas vērtīgas eļļas, pantenols, A un E vitamīni un citas aktīvas vielas, kas ātri noņem kairinājumu un apsārtumu. Pēc   sauļošanas līdzekļi nomierinās sakairinātu ādu, intensīvi mitrinās un palīdzēs ādai atjaunoties.

Sargiet bērnus no saules!

Bez aizsardzības cilvēka āda saulē var apdegt 10 līdz 20 minūšu laikā, bet bērna āda apdeg trīsreiz ātrāk, tādēļ pasargā bērnu ādu ar atbilstošu, bērnu ādai paredzētu saules aizsargkrēmu. Turklāt bērniem līdz trīs gadu vecumam nebūtu vēlams sauļoties, jo āda ir vēl pārāk jutīga.

Itālijas dermokosmētikas kompānija BIOAPTA kopā ar dermatologiem izstrādāja lielisku sauļošanas un pēc   sauļošanas līdzekļu līniju, ko plaši izmanto pieaugušie un bērni dažādās valstīs:

1.BIOAPTA APTASOL SPF20 vai SPF30 SAULES AIZSARDZĪBAS PIENIŅI - Speciāli izstrādāta formula ar vidēju un augstu aizsardzības pakāpi no UVA un UVB stariem. Rekomendē jutīgai ādai, ar noslieci uz apdegumiem un ādai, kas lēni iesauļojas. Satur plašu spektru fizikālu un ķīmisku aizsargfiltru. Viegli uzklājams.

2. BIOAPTA APTASOL ADULTI SPF50+ SAULES AIZSARDZĪBAS PIENIŅŠ - Pieniņš ar ļoti augstu aizsardzības līmeni. Iesaka jutīgai ādai, ar tieksmi uz apdegumiem un, kura lēni iesauļojas. Viegli uzklājams.

BIOAPTA APTASOL BAMBINI SPF50+ SAULES AIZSARDZĪBAS PIENIŅŠ BĒRNIEM - Speciāli izstrādāta formula rūpēm par maigo bērnu ādu ar ļoti augstu aizsardzības līmeni pret UVA un UVB stariem. Maiga un zīdaina konsistence. Piemērots arī atopiskai ādai. Viegli uzklājams.

BIOAPTA APTASOL CREMA SPF50+ SAULES AIZSARDZĪBAS KRĒMS - Krēms ar ļoti augstu aizsardzības līmeni pret UVA un UVB stariem. Iesaka ļoti jutīgai ādai, ar tieksmi uz apdegumiem un, kura lēni iesauļojas. Var lietot arī bērni.

BIOAPTA APTASOL STICK SPF30 BALZAMS LŪPĀM UN ACĪM - Balzams ar augstu aizsardzības līmeni pret UVA un UVB stariem. Piemērots lūpām, deguna ādai un acu zonai. Nezaudē konsistenci karstā laikā. Ūdens noturīga formula.

BIOAPTA APTASOL IDRATANTE MITRINOŠS PIENIŅŠ PĒC SAULES - Tiek lietots pēc uzturēšanās saulē. Atjauno dabisko ādas mitruma līmeni un novērš grumbu rašanos. Piemīt nomierinoša un pretiekaisuma darbība. Sekmē ādas mitrināšanu un reģenerāciju. Piešķir ādai maigumu, elastību un tvirtumu. Neitralizē brīvo radikāļu iedarbību. Sekmē ādas jaunības saglabāšanos. Sekmē ilgstošāku iedeguma saglabāšanu. Emulsija nav taukaina, viegli uzsūcas. Piemīt delikāts aromāts.

BIOAPTA APTASOL LENITIVO ATVĒSINOŠS PIENIŅŠ PĒC SAUĻOŠANĀS - Tiek lietots pēc uzturēšanās saulē. Atjauno dabisko ādas mitruma līmeni, nomierina un atsvaidzina ādu, īpaši apsārtuma gadījumā. Piemīt nomierinoša un atvēsinoša iedarbība. Sekmē ādas mitrināšanu, barošanu un reģenerāciju. Piešķir ādai maigumu, elastību un tvirtumu. Neitralizē brīvo radikāļu darbību. Sekmē ādas jaunības saglabāšanos. Sekmē ilgstošāku iedeguma saglabāšanos. Emulsija nav taukaina, viegli uzsūcas. Piemīt delikāts aromāts. Ādu padara gludu un mīkstu. Veicina ilgāku iedeguma saglabāšanos.

Mūsdienās mums ir visas iespējas lietot dažādu veidu līdzekļus, lai uzturēšanas saulē būtu patīkama un droša. Izturēsimies pret savu un savu bērnu veselību nopietni!

Tavs skaistums vakar, šodien un rīt!

BIOAPTA

Saistīti raksti

Nesvīsti pat karstā laikā!

Lasīt vairāk

Kā sagatavot ādu rudenim!

Lasīt vairāk
Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Lasīt vairāk